پیشگیری 
Skip Navigation Links
    باز هم می شنوم بوی گرفتاری خویش
  • +تلاش روز افزون اين مجموعه هدايت مراجعين خود به سمت سلامتي است.
  • +پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.
  • +به سايت دفتر پژوهشي طب پيشگيري(نسيم دانش) خوش آمديد.
در این بخش شما می توانید اطلاعاتی نظیر دانستنیها و اطلاعات مفید در زمینه پزشکی و ... کسب نمایید
تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :   تعداد بازدید این مقاله  14959

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :      
بازگشت

رنگ جوتن

موضوع مقاله : تري گليسريد خون :

شرح :

تري گليسريد خون

 

Triglycerides

 

 
دفتر پژوهشي طب پيشگيري

مرکز مشاوره تغذيه سلولي و طب ضد پيري

 (تغذيه طب تغذيه - طب ارتومولکولار)

 

 

تهران- خيابان آفريقا- خيابان شهيد عاطفي شرقي شماره 48 طبقه اول- واحد 1

تلفن: 22051244 22058193         فاکس: 22051268

 

sharifi@consultant.com

www.pishgiri.com

www.facebook.com/pishgiri


  


امروزه در قرن 21 ديدگاه پزشکي رايج مبتني بر دارو درماني در مورد چربيهاي خوب و اثر چربي روي بدن انسان بدين سان است که :

·        چربيهاي اشباع شده براي سلامتي خوب نيستند.

·        غذاهاي کم چرب بايد خورده شود

·        از خوردن چربي بايد حتي المقدور پرهيز شود

·        زرده تخم مرغ نخوريم چون چربي زيادي دارد.

·  کلسترول باعث گرفتگي عروق مي شود، لذا غذاهاي حاوي کلسترول نخوريم.

علم تغذيه ثابت نموده که اين ديدگاه به کلي اشتباه است و تشديد بيماري هاي غير واگير و سرطان نتيجه اين ديدگاه غلط مي باشد.

بر اساس آمارهاي منتشره از هر چهار آمريکايي بالاي سن 40 سال يک نفر قرص ضد چربي معروف به استاتين استفاده مي کند با اين تصور غلط که با مصرف اين داروي شيميائي جلوي بيماري هاي قلبي و عروقي را بگيرد. براي اثبات غلط بودن اين فرضيه که البته سود بسيار زيادي براي کمپاني هاي داروئي به همراه دارد يک دانشمند برجسته داستاني را نقل مي کند که عيناً و از قول وي مي آوريم و قضاوت را به خوانندگان واگذار مي کنيم.

 

داستان دکتر ديويد دياموند (Dr. David Diamond)

دکتر دياموند داراي مدرک دکترا در بيولوژي ، روان شناسي ، داروشناسي مولکولي و فيزيولوژي است و به عنوان دانشمند و پژوهشگر در دانشگاه فلوريداي جنوبي و بيمارستان تامپا مشغول به کار است.

او تصميم مي گيرد با قرار دادن خود به عنوان فرد مورد آزمايش اثر استاتين و تغذيه را روي چربي خون به آزمايش بگذارد و پس از انجام اين کار اين حقيقت حاصل شد که با اتخاذ يک روش تغذيه اي سالم چربي هاي خون اعم از تري گليسريد و کلسترول در محدوده بي خطر قرار مي گيرند و نيازي به مصرف داروهاي شيميائي نيست که خود داراي عوارض نامطلوب متعددي هستند.

نقل قول از دکتر دياموند

پانزده سال پيش تصميم گرفتم بيمه عمر خريداري کنم و براي اين کار لازم بود آزمايش خون انجام شود و وقتي آزمايش انجام دادم ديدم که سازمان فروشنده بيمه عمر مرا در رديف افراد با ريسک بالا قرار داده است. خيلي تعجب کردم چون در فاميل خودم هيچيک بيماري قلبي و عروقي نداشتند و من طي 15 سال گذشته فقط 7 کيلو اضافه وزن پيدا کرده بودم و لذا برايم عجيب بود که عليرغم احساس مطلوبي که دارم چرا در رد? افراد با ريسک بالا براي بيماريهاي قلبي و عروقي قرار گرفته ام.

وقتي به نتيجه آزمايشات خون خود نگاه کردم ديدم تري گليسيريد خون من عدد 750 را نشان مي دهد. در حالي که طبق استانداردهاي فعلي عدد بايستي 150 و يا حتي کمتر از 100 باشد.

از آن طرف عدد کلسترول خوب من (HDL) که توصيه مي شود بالاتر از 40 و 50 باشد عدد 20 را نشان مي داد.

چنين ارقامي مانند تري گليسيريد بالا و اچ-دي-ال (HDL)  پائين من را شايد پانزده بار بيشتر در معرض سکته قرار مي داد. در مقايسه با کساني که ارقام چربي خون عادي داشتند. من در تمام طول عمرم مرتب ورزش کرده بودم و همة توصيه هاي انجمن قلب امريکا (AHA) را رعايت کرده بودم و تعجب کردم که چرا بايد چنين باشد.

بنابراين من مجدداً بنا به توصيه پزشک و توصيه انجمن قلب امريکا چربي مصرفي خود را کاهش دادم و شش ماه بعد آزمايش انجام دادم . متأسفانه و با کمال تعجب ديدم نتايج فرقي نکرده است.

من توجه زيادي به تغذيه و نقش آن در بالا رفتن يا پائين آمدن چربي خون نداشتم و تنها باورم اين بود که :

-      چربيهاي اشباع شده برايم خوب نيستند

-      کلسترول رگهاي مرا مسدود مي کند.

ورزش پيشه کردم و رژيم غذايي کم چربي را ادامه دادم و به حرف دکتر قلبم گوش دادم و پس از مدت 5 سال هنوز داراي تري گليسيريد بالاي 700 و اچ-دي-ال حدود 20 بودم و لذا با مراجعه به دکترم درخواست يک روش قطعي براي حل مشکلم نمودم.

دکتر به من گفت مي بيني که رژيم غذايي فعلي و ورزش روزمره به تو کمکي نکرده و لذا بايستي به مصرف داروي استاتين روي بياوري تا مشکل چربي خون تو حل شود.

 

چه چيزي تري گليسيريد خون را بالا مي برد؟

من قبل از تسليم شدن به داروي شيميائي تصميم گرفتم روي تري گليسيريد پژوهش جديدي را آغاز کنم.

دکترم گفت که تو دچار يک اختلال ژنتيکي هستي و چربي خون تو به طور فاميلي بالاست و کار زيادي شايد نتوان براي آن کرد. اصطلاح هايپر تري گليسيريدميا (Familial Hypertriglyceridemia) را به کار برد.  اما من قبول نکردم و گفتم قبل از شروع به مصرف داروي استاتين (داروي شيميائي کاهنده چربي خون) بايد خودم تحقيقات لازم را انجام دهم.

اولين تحقيقي را که مطالعه کردم نشان مي داد که بالا رفتن تري گليسريد بستگي به مصرف گلوکوز و فروکتوز دارد و اچ-دي-ال پائين در کساني اتفاق مي افتد که قند خونشان به طور مداوم بالاست.

من متعجب شدم ديدم يک رابطه مستقيمي بين کربوهيدرات مصرفي و تري گليسريد و اچ-دي-ال وجود دارد که تا به حال به آن فکر نکرده بودم و دکترم هم چيزي در اين رابطه به من نگفته بود.

پيش دکترم رفتم و اين مسئله را با وي در ميان گذاشتم و گفتم من تصميم دارم به جاي پرهيز از خوردن چربي از خوردن کربوهيدرات پرهيز کنم و ميزان آن را در رژيم غذايي خودم کاهش بدهم. دکترم مخالفت کرد و گفت تو با خوردن چربي خود را در خطر بيماريهاي قلبي و عروقي قرار مي دهي و اين روش درست نيست. اما من قانع نشدم زيرا هر چه بيشتر پژوهش مي کردم رابطه اي ميان کربوهيدرات مصرفي (نان- برنج- سيب زميني شربت- عسل مربا شيريني جات ميوه هاي شيرين) و تري گليسريد و کلسترول و قند خون پيدا مي کردم و اکنون شايد بيش از هزار پژوهش را بررسي کرده ام.

کاستن از کربوهيدرات مصرفي به کاهش تري گليسريد منجر مي شود

بر خلاف نظر پزشک معالجم شروع به خوردن چربي هاي اشباع شده کردم (آووکادوو  ، روغن نارگيل ، کره حيواني ، روغن حيواني، تخم مرغ) و نان و برنج و شيرين جات و مربا و عسل و کيک و کلوچه و نظائر آن را به شدت کاهش دادم و از خوردن داروي شيميائي کاهش دهنده چربي خون امتناع کردم.

باورتان نمي شود پس از گذشت حدود 6 ماه تري گليسريد 800 من رسيد به عد 150 و اچ-دي-ال من که هميشه حدود 20 بود رسيد به عدد 50 و مشخص گرديد که ديدگاه نخوردن چربي که هنوز هم برخي از پزشکان توصيه مي کنند ديدگاهي به کلي غلط و انحرافي است.

دفتر پژوهشي طب پيشگيري در کتاب جديد خود به نام (بايدها و نبايدهاي تغذيه سالم) چهار نوع برنامه غذائي براي چهار گروه خوني تدوين نموده که بر اساس 70 تا 80 درصد غذاهاي خام مانند سبزيجات - سالادها و مغزها پايه گذاري شده.افراد ميتوانند در تماس با دفتر پژوهشي (02122051244) اين کتاب را خريداري و براساس دستورات ان روش تغذيه خود را اصلاح کنند.
خبر خوب در مورد تري گليسريد اين است که با اصلاح روش غذا خوردن به سرعت مي توان آن را کاهش داد و ابداً نيازي به مصرف داروهاي شيميائي براي کاهش چربي خون نداريم.

من بسيار آزرده خاطر شدم و احساس کردم با وجود اينکه خودم پژوهشگر در زمينه مسايل زيست شناسي هستم چرا بايد به اين سادگي خود را در اثر راهنمائي هاي غلط برخي پزشکان به خطر مي انداختم و به خاطر تأکيد به مصرف داروي کاهش چربي خون حرف غلط را مي پذيرفتم و در عين حال خوشحال بودم که قبل از تن دادن به مصرف قرص هاي شيميائي چربي خون راه حلي مناسب پيدا کردم.

اکنون به يقين مي دانم که عامل اصلي بسياري از بيماري هاي قلبي و عروقي و ديابت مصرف بي رويه شيريني ها ، شکر ، نان ، برنج و ساير کربوهيدرات هاست و نه چربي ، بلکه چربي خوب به ميزان کافي بايد استفاده شود.

ما در دفتر دفتر پژوهشي طب پيشگيري کتابي تحت عنوان (چربيهاي خوب - چربيهاي بد) داريم که با استفاده از پژوهش هاي گسترده علمي بحث چربي را مطرح و توجه هاي لازم را داده ايم.پيشنهاد ميشود اين کناب را خريداري و مورد استفاده قرار دهيد.


 


چربي هائي که بايد مورد استفاده قرار گيرند چربي هاي طبيعي هستند نه آنچه به نام مارگارين يا روغن نباتي هيدروژنه تبليغ مي شود.

روغن هاي طبيعي عبارتند از کره حيواني،روغن حيواني (کرمانشاهي)،روغن دنبه گوسفند،روغن کنجد،روغن زيتون،روغن نارگيل و روغن هاي طبيعي موجود در دانه ها که بهتر است خود دانه مصرف شود مانند مغز خام تخمه آفتاب گردان،مغز خام تخم کدو،پسته،بادام،فندق،بادام زميني،بادام هندي،،تخم کتان قرمز،شاهدانه و نظائر آن.

ادامه داستان دکتر دياموند :

اين تجربه تلخ يا شيرين در من انگيزه اي ايجاد نمود تا يک درس جديدي در دانشکده پايه گذاري کنم تحت عنوان اخلاق پزشکي . اين درس به دانش آموزان مي آموزد چگونه با اظهارنظرهاي اشتباه مردم را به خطر مي اندازيم. در سال 2011 من تجربه شخصي ام را در رابطه با تأثير تغذيه در سلامتي قلب و عروق و نقش خطرناک استاتين منتشر کردم که بسيار مورد استقبال قرار گرفت. تيتر کتاب من اين بود:

چگونه علم انحرافي و کمپاني هاي بزرگ چاقي مفرط را در جامعه ايجاد کردند.

How Bad Science and Big Business Created the Obesity Epidemic

حقيقتي در مورد کلسترول خوراکي

قبل از اينکه من اين درس مهم را بياموزم فکر مي کردم و باور داشتم که کلسترول خوراکي مانند خوردن تخم مرغ و گوشت و روغن حيواني و کره عروق را مي بندد که البته بسيار ديدگاه غلطي بود و متأسفانه اين ديدگاه غلط هنوز در بين تعدادي از پزشکان رواج دارد. اما در اثر پژوهش هاي گسترده فهميدم که اين کبد است که کلسترول را کنترل مي کند و اگر ما کلسترول نخوريم کبد آن را مي سازد و عامل گرفتگي عروق مصرف خوراکي آن نيست بلکه وجود التهاب و ترک خوردگي ميکروسکوپي عروق است که کلسترول توسط سيستم دفاعي براي ترميم عروق به محل آسيب ديده فرستاده مي شود.

آنچه عروق را مي بندد وجود التهاب در جدار? عروق است (Inflammation) سؤال مهم اينست که چه چيزي باعث التهاب مي شود ؟ پاسخ اين سؤال اينست: شکر ، چربي هاي گياهي استحصال شده با مواد شيميائي ، مارگارين ، آرد سفيد سبوس گرفته شده ، کلسترول اکسيد شده ، شيريني جات قنادي.

چه روغني براي سرخ کردن مفيد است؟

عالي ترين روغن براي سرخ کردن روغن نارگيل و بعد از آن روغن دنبه گوسفند سپس روغن حيواني و روغن کنجد است.البته حرارت زياد براي سرخ کردن هرگز توصيه نميشود و تفت دادن ملايم و استفاده از حرارت کم کافي است.

لازم به توضيح مي داند که کلسترول پائين به معني حفظ سلامتي نمي باشد و چنانچه تري گليسريد و کلسترول کمتر از حد معمول باشند مي تواند به بيماريهاي دمانس ، افسردگي ، پرخاشگري و عمر کوتاه منجر شود. بويژه در افراد بالاي 65 سال بالا بودن کلسترول از حدود عادي بهتر از پائين بودن آن است. يعني در واقع ال-دي-ال حدود 150 تا 200 و اچ-دي-ال بالاتر از 50 و تري گليسريد حدود 150 تا 200  هيچ مشکل جدي در بر ندارد بلکه براي پيشگيري از سرطان ضرورت دارد.

مصرف روغن هاي نباتي جامد و مايع ممکن است به کاهش کلسترول کمک کنند ولي کاهش کلسترول به معني سلامتي قلب و عروق نيست بلکه عناصر غذائي که به کاهش التهاب منجر مي شوند نقش سلامتي بخش در مورد بيماريهاي قلبي- عروقي ايفا مي کنند.

در آزمايشي که به مدت سه سال روي تعداد زيادي از افراد انجام شد متوجه شدم که کساني که روغن ذرت مصرف کردند کلسترول کمتري داشتند نسبت به کساني که روغن هاي ديگر مصرف نمودند ولي ميزان بيماري و مرگ و مير در آنها چندين برابر گروه مقابل بود.

اطلاعات غلط برخي از پزشکان در مورد کلسترول

هنگامي که من به پزشکان مقوله کلسترول را درس مي دادم اکثراً بسيار متعجب مي شدند زيرا آنچه من به ايشان بر اساس تجربه شخصي و مطالعه پژوهش هاي گسترده توضيح مي دادم با آنچه آنها در دانشکده پزشکي خوانده بودند فرق اساسي داشت. دليل اصلي اين مسئله هم اين بود که تدريس علوم تغذيه در دانشکده پزشکي براساس تلاش هاي بنياد کارنگي و راکفلر در يکصد سال پيش ممنوع شد و از آن به بعد تمام دانشکده هاي پزشکي در سراسر جهان تغذيه را عملاً کنار گذاشتند و توجهي به آن نداشتند. برخي پزشکان حتي ادعا مي کردند و هنوز هم ادعا مي کنند که تغذيه تأثيري در بيماري و سلامتي ندارد.

شايد به همين دليل است که غذاهاي بيمارستاني رنگ و بوئي از سلامت ندارند و اصولاً خوراک درماني حتي به عنوان مکمل درمان داروئي فعلاً جائي در بيمارستانها ندارد.

دليل اصلي و ريشه اي حذف غذا و تغذيه درماني در علم پزشکي براي اينست که اگر شما بتوانيد با غذا درمان کنيد ديگر نسخه اي از داروهاي شيميائي نمي نويسيد و عملاً داروئي با حجم زياد فروخته نمي شود. بهمين دليل است آنچه در مورد تغذيه به پزشکان آموزش داده مي شود اطلاعات کاملاً اشتباه است تا با کاربرد اين اشتباهات مردم بيشتري مريض شوند و فروش بيشتر داروهاي شيميائي تضمين شود.(دقت شود که اينها اظهارنظر دکتر دياموند است.)

بنياد کارنگي  وراکفلر در سال 1900 تعدادي کارخانجات شيميائي ايجاد کردند که بايستي فروش آنها تضمين مي شد و در نتيجه تصميم بر اين شد که با قصد و نيت قبلي دنياي پزشکي را از علم درست تغذيه دور نگه دارند.

فرق بين ريسک بسيار بالا و ريسک نسبي در پژوهش هاي پزشکي

اينجانب اخيراً نوشته اي را منتشر کردم (دکتر دياموند) که دکتر اوفه راونسکوف  (Dr. Uffe Ravnskov) نيز با من همکاري نمود. در اين نوشته ما تشريح کرديم که چگونه ريسک مطلق يا بسيار بالا در مقابل ريسک هاي نسبي در پژوهش هاي پزشکي مورد استفاده قرار مي گيرد و البته با هدف گمراه کردن خواننده با استفاده از همين روش است که دانشمنداني که از داروي شيميايي کاهش دهنده چربي خون حمايت مي کنند مصرف کننده را به گمراهي مي کشند تا نتيجه مطلوب بگيرند.

البته اين روش ريسک مطلق در مقابل ريسک نسبي
 
(absolute risk versus relative risk) در سال 1984 و در مجله انجمن پزشکي امريکا معروف به (JAMA)تشريح گرديده بود. در آن زمان هنوز داروي استاتين (Statin) وجود نداشت و از داروي کليسترامين (Cholestyramine) استفاده مي شد.

پژوهشگران کمپاني هاي داروسازي با دستکاري در اعداد و ارقام و به گونه اي تبليغ کردند و مي کنند که داروي استاتين خطر سکته هاي قلبي را به شدت بيش از 50% کاهش مي دهد. در حاليکه اين بازي با ارقام است و واقعيت بيروني ندارد و مانند اينست که کسي در هفته 2 ساعت کار کند و بر اساس يک استاندارد قراردادي او را شاغل به حساب بياوريم و در ليست اشتغال در صد آن را بالا ببريم  و يا مثلاً زنده ماندن يک فرد سرطاني را به مدت 5 سال جزو درمان به حساب بياوريم و آنگاه نرخ درمان با روش شيمي درماني را بالا اعلام کنيم در حاليکه ممکن است فرد مبتلا ، 6 سال پس از بروز سرطان فوت کند.

راه هاي ديگر فريب مردم در مورد پژوهش هاي پزشکي

دکتر دياموند ادامه مي دهد :

مصرف کنندگان داروي شيميائي کاهنده چربي خون معروف به استاتين دچار عوارض نامطلوبي مي شوند نظير دردهاي عضلاني ، تخريب بافتهاي عضلاني ، تخريب بافت عضله قلب ، کاهش توليد آنزيم مهم کو-کيو-تن (Coenzym Q 10) .

پژوهشگران طرفدار استاتين هم کساني را که در اثر عوارض نامطلوب از چرخه آزمايش خارج مي شوند از آمار کلي که در پايان داده مي شود خارج مي کنند و عملاً به حساب نمي آورند تا بتوانند آماري دستکاري شده به نفع استاتين به جامعه عرضه نمايند.

من فکر مي کنم و بدون شک تجربه کرده ام که کلسترول پائين و به ويژه کلسترولي که به واسطه ي مصرف اساتين پائين آمده باشد خطر ابتلاي فرد را به سرطان بالا مي برد.

هشدار در مورد نسل جديد داروهاي کاهند? کلسترول

نسل جديد داروهاي کاهنده کلسترول (PCSK 9-inhibitors) نام دارند که البته با نام تجارتي وارد بازار خواهند شد و به نظر من اين داروها عوارض جانبي بيشتري از قبلي ها خواهند داشت. اين داروها هنوز به بازار مصرف عرضه نشده اند ولي در حال گذراندن تأييديه (FDA) مي باشند و دير يا زود به بازار عرضه مي شوند. اين داروهاي جديد عملکردشان شبيه استاتين نيست. اين داروي جديد بادستکاري در گيرنده هاي معمولي کلسترول خون را به درون سلول هاي بدن هدايت مي کنند و لذا اثر زيادي روي کاهش کلسترول دارند و لذا ظاهر قضيه بسيار جالب و باطن آن بسيار خطرناک خواهد بود. زيرا داروي جديد کاهنده چربي خون در عملکرد سلول اختلال ايجاد مي کند و خدا مي داند چه بر سر مصرف کننده آن خواهد آمد.

 

حفظ سلامتي هيچگاه دير نيست

25 درصد امريکائي هايي که بالاي 40 سال سن دارند داروي استاتين مصرف مي کنند و وقتي من اطلاعات علمي عليه استاتين در اختيار شاگردانم مي گذارم آنها به سرعت مصرف آن را قطع مي­کنند ولي چگونه مي توانم باور بسياري از مردم را که به دکتر خود اعتماد دارند تغيير بدهم. من پزشک نيستم ولي يک پژوهشگر زيست شناس ، داروشناس هستم و مردم وقتي گفته هاي مرا با تأکيد دکتر قلب مقايسه مي کنند دچار ترديد و دودلي مي شوند و در نهايت ممکن است حرف پزشک معالج خود را بپذيرند و لذا هيچکس ايمن نيست زيرا اطلاعات غلط پزشکان به بيماري بسياري از مردم منجر مي شود.


کلام آخر

آنچه تاکنون نوشته شد ترجمه نوشته هاي دکتر دياموند بود با اندک تغييراتي براي فهم بهتر مطلب اينجانب در کتاب چربي هاي خوب چربي هاي بد که توسط دفتر پژوهشي طب پيشگيري چاب شده شرح مفصل تري از چربي ها آورده ام و نتيجه پژوهش هاي دانشمندان ديگري را ذکر کرده ام که خوانندگان مي توانند مورد استفاده قرار دهند.

بعلاوه اينجانب ليستي از آزمايشات ضروري را در وب سايت خود به آدرس :

www.pishgiri.com قرار داده ام تا عوامل التهابي را مورد بررسي قرار دهم و راه کاهش التهاب را متناسب با نوع التهاب پيشنهاد نمايم.

اساساً طب ارتومولکولار مي گويد :

هيچ دردي بي درمان نيست مگر ضايعة پايداري ايجاد شده باشد.


ولي اينکه هر دردي درمان دارد موکول به انتخاب روش صحيح تغذيه است که درکتب و نشريات دفتر پژوهشي به دفعات آمده است. کافي است خوانندگان عزيز به وب سايت دفتر پژوهشي www.pishgiri.com  مراجعه و به بخش مقالات رفته و مقاله مورد نظر خود را يافته و بخوانند و چنانچه ابهاماتي داشتند مي توانند با تلفن هاي ارتباطي ما تماس بگيرند و رفع ابهام کنند. علاوه بر اين کار مهم ديگري که در دفتر پژوهشي انجام مي گيرد و در نوع خود بي نظير است اجراي «پروتکل جامع پيشگيري» است.

 

اين پروتکل که در قالب يک تست هزار سؤالي به مراجعين عرضه مي شود بر اساس طب تغذيه و طب اتومولکولار تدوين شده و هدف آن پيشگيري از بيماري هاي غير واگير است.

 

هدف ما در دفتر پژوهشي گسترش اين تفکر است که :

«پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.»

 

 

علاوه بر اينها دفتر پژوهشي يک سلسله انتشارات دارد که مراجعين مي توانند به تناسب مسايلي که دارند از آنها انتخاب کرده و مطالعه کنند.

فلسفه علمي پشت همة اين نشريات و کتاب ها طب تغذيه و طب ارتومولکولار است که با تغذيه رايج فرق دارد.
دکتر محمدمهدي شريفي (RNCP-ROHP)

مشاور بين المللي تغذيه

عضو سازمان بين المللي مشاورين تغذيه در کانادا (IONC)

مدير دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايران


مطالب مرتبط با این مقاله
طـــــــراحی و پیاده سازی وب سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان