پیشگیری 
Skip Navigation Links
    باز هم می شنوم بوی گرفتاری خویش
  • +تلاش روز افزون اين مجموعه هدايت مراجعين خود به سمت سلامتي است.
  • +پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.
  • +به سايت دفتر پژوهشي طب پيشگيري(نسيم دانش) خوش آمديد.
در این بخش شما می توانید اطلاعاتی نظیر دانستنیها و اطلاعات مفید در زمینه پزشکی و ... کسب نمایید
تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :   تعداد بازدید این مقاله  7524

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :      
بازگشت

رنگ جوتن

موضوع مقاله : خطــر در کمين است :

شرح :خطــر در کمين استدفتر پژوهشي طب پيشگيري

مرکز مشاوره تغذيه سلولي و طب ضد پيري

 (تغذيه طب تغذيه - طب ارتومولکولار)

 

 

تهران- خيابان آفريقا- خيابان شهيد عاطفي شرقي شماره 48 طبقه اول- واحد 1

تلفن: 22051244 22058193         فاکس: 22051268

 

sharifi@consultant.com

www.pishgiri.com

www.facebook.com/pishgiri


 
خطر در کمين است
خوانندگان گرامي، آنچه در زير مي‌خوانيد، ليستي از عوامل خطرساز است که در محيط زيست ما وجود دارد و بسياري از آنها قابل پيشگيري هستند و اميد است با مطالعه اين سطور مسئولين دست اندرکار اقدامي جدي در رفع آنها بنمايند و بدين ترتيب نه تنها از بروز بسياري از بيماري‌ها پيشگيري مي‌شود بلکه از خروج ميلياردها دلار ارز جهت ورود داروهاي شيميايي جلوگيري خواهد شد.
دقت شود که اظهارنظر اينجانب بر اساس طب تغذيه (Nutritional Medicine) و طب ارتومولکولار (Orthomolecular Medicine) مي‌باشد. در حاليکه ممکن است باورهاي رايج در برخي موارد به گونه‌اي ديگر باشد.


1-    آرد سفيد

آرد گندم که عمده آن به مصرف توليد نان مي‌رسد لازم است سبوس دار باشد، زيرا در فرآيند سبوس گيري بسياري از عناصر معدني و ويتامين‌هاي آن از ميان مي‌رود.
پيشنهاد: آرد با حداکثر 5 درصد سبوس گيري به نانوايي‌ها عرضه شود.
اگر خوانندگان اين مقاله، گذرشان به آلمان يا اطريش افتاده باشد، مشاهده خواهند نمود که درصد بسياري از نان‌هاي مورد مصرف مردم از آرد گندم کامل درست شده و لذا مردم کمتر دچار بيماري‌هاي گوارشي و سرطان‌هاي دستگاه گوارش مي‌شوند. در حاليکه در ايران از ديرباز نان سنگک از آرد سبوس‌دار درست مي‌شد، اکنون (سال 1393) همه نان‌ها اعم از لواش، تافتون، بربري و سنگک از آرد سفيد توليد مي‌شود و بيماري‌هاي ناشي از مصرف اينگونه نان‌ها هزينه بسياري را به دولت براي وارد کردن داروهاي شيميايي تحميل مي‌نمايد. چه اشکالي دارد که ما هم در کشور ايران مانند بسياري از کشورها، نان گندم کامل داشته باشيم و در کنار آن نان بي‌خاصيت و بيماري‌زاي سفيد هم عرضه شود.


2-    شير گاو
بسياري از مردم آنزيم‌هاي هضم قند و پروتئين شير گاو را ندارند، بدين معني که شير گاو برايشان ناسازگار است. عدم هضم کامل شير گاو مي‌تواند به بروز بسياري از بيماري‌هاي خود ايمني منجر شود.
پيشنهاد: الف) آزمايش ناسازگاري شير گاو انجام شود.
           ب) به جاي شير گاو از ماست و ساير مشتقات شير که فرآيند تخمير را پشت سر گذاشته‌اند استفاده شود.
متأسفانه مشاهده مي‌شود که بسياري از کارخانجات مدرن فرآورده‌اي را به جاي ماست به مردم مي‌فروشند که ترکيبي از ماست و شير خشک است. ولي روي بسته¬بندي از کلمه ماست استفاده مي‌شود که مغاير با محتواي ظرف است. از آنجا که شير خشک‌هاي مصرفي از شير گاو توليد مي‌شوند و شير گاو منشأ بسياري از بيماري‌هاي خود ايمني است. لذا بايستي ماست واقعي نظير آنچه در لبنياتي‌هاي سنتي عرضه مي‌شود توليد و عرضه شود و آنچه که مخلوطي از ماست و شير خشک است را با نوشته بزرگ متمايز کنند تا مردم آگاه، آن را خريداري ننمايند.

3-    روغن نباتي جامد و مايع

روغن يکي از مهمترين مواد غذايي مورد نياز انسان است و لازم است عاري از هرگونه اسيدهاي چرب مخرب اعم از اسيدهاي چرب ترانس و پراکسيد باشد و در فرآيند توليد آن از حرارت و مواد شيميايي مضر استفاده نشده باشد.
پيشنهاد: از روغن‌هاي کنجد، زيتون، کره حيواني، روغن حيواني (کرمانشاهي) و روغن نارگيل استفاده شود.
روغن‌هايي مانند هسته انگور، سبوس برنج، کلزا، آفتاب گردان، چنانچه در فرآيند توليدشان از حرارت بالا و مواد شيميايي استفاده نشده باشد نيز در مرحله دوم قرار دارند.
در حال حاضر شرکت تعاوني توليدي ترخون امير، مبادرت به توليد روغن کنجد خالص با استفاده از روش پرس سرد نموده و تحت نام «مهبد» به بازار عرضه شده است.


4-    قند و شکر

قند و شکر تصفيه شده فاقد مواد معدني و آنزيم هستند و ضمن اسيدي کردن بدن باعث دفع کلسيم شده و سيستم دفاعي را تضعيف مي‌کنند.
پيشنهاد: از قند و شکر طبيعي که به سوکانات معروف است استفاده شود. آب نيشکر با روش‌هاي تبخير بدون حرارت به پودر تبديل شده و شکري که به اين ترتيب توليد مي‌شود مورد مصرف قرار گيرد البته با رعايت صرفه جويي در مصرف.
اکنون (سال 1393) در ايران، ساليانه حدود يک ميليون و چهارصد هزار تن شکر توليد مي‌شود. آيا بهتر نيست که حداقل چهارصد هزار تن از آن به صورت شکر خام و يا شکر طبيعي توليد شود. آنچه که در کشور مالزي و يا اروگوئه عرضه مي‌شود معروف به سوکانات است و سوکانات پودري است که از تبخير آب عصاره نيشکر بوجود مي‌آيد و فقط ذرات چوب و غيره آن گرفته مي شود و ابداً رنگبري نمي‌شود و چون در حرارت پايين توليد مي‌شود، همه ويتامين‌ها و مواد معدني در شکر باقي مي ماند.

5-    شيرين کننده‌هاي مصنوعي

شيرين کننده معروف به آسپارتام که تحت نام کاندرل به ايران وارد شده و تحت نام‌هاي equal و Nutra sweet و نام‌هاي ديگري در ساير کشورها مصرف مي‌شود يک سم اعصاب است و باعث بروز بيمار‌هاي متعددي مي‌شود و لازم است جلوي ورود آن گرفته شود.
مصرف کنندگان بهتر است با نخريدن اين ماده سمي جان خود و عزيزانشان را به خطر نيندازند و وارد کننده را با ضرر مواجه کنند تا ديگر کسي آن را وارد ننمايد.
پيشنهاد: تنها يک شيرين کننده بدون کالري طبيعي وجود داردکه نامش استويا است (stevia). هر شيرين کننده ديگري به جز اين ماده بايستي توسط مسئولين بهداشت کشور مورد ارزيابي دقيق قرار گيرد تا خطري براي مصرف کننده در بر نداشته باشد.

6-    ماده ترميم کننده دندان معروف به آمالگام

اين ماده که آلياژي از جيوه است داراي خطرات بالقوه‌اي است که خوانندگان علاقمند مي‌توانند نتايج گسترده پژوهشي در اين زمينه را در اينترنت مطالعه نمايند. ليست برخي از کتب و مقالات علمي در مورد اثرات زيانبار و مخرب اين آلياژ سمي در پايان کتاب اصول تغذيه سالم، تأليف اينجانب آمده است.
پيشنهاد: دندان‌ها با کامپوزيت يا ساير مواد ترميمي غيرسمي ترميم شوند.

7-    فلورايد سديم (Natrium Fluoride)

اين ماده که به طور وسيعي در ترکيب خمير دندان وجود دارد محصول ضايعاتي کارخانجات آلومينيوم سازي مي‌باشد و از آنجا که يون فلورايد در استحکام استخوان مژثر است، لذا سودجويان فعال در صنعت آلومينيوم سازي آمريکا با استفاده از ناآگاهي مردم اين سم مهلک را به جاي فلورايد طبيعي که در سبزيجات وجود دارد، به خورد مردم دنيا مي‌دهند و بيشترين آسيب نيز به مردم آيالت‌هايي در آمريکا زده مي‌شود که به آب آشاميدني آنها فلورايد سديم اضافه مي‌شود. آسيب دوم به کودکان بي‌گناهي است که در مدارس به آنها فلورايد سديم جهت قرقره کردن داده مي‌شود.
پيشنهاد: سبزي خوردن به نوعي در رژيم غذايي بچه‌ها گنجانده شود.
از خمير دندان بدون فلورايد سديم استفاده شود.

8-    افزودني‌هاي خوراکي
ليست اين افزودني‌ها بسيار طولاني است و لازم است متخصصين کشور در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گروهي را مأمور بررسي نموده و افزودني‌هاي مشکوک و زيان آور حذف شوند. برخي از اين افزودني‌هاي خوراکي در کتاب (تغذيه بارداري و نوزاد) تأليف اينجانب آمده است.
پيشنهاد: ليست افزودني هاي مجاز خوراکي مجدداً مورد بازنگري دقيق قرار گيرد.

9-    سم پاشي ميوه‌ها و صيفي جات و سبزيجات

از آنجا که مردم به طور وسيعي از ميوه، سبزي و صيفي استفاده مي‌کنند لذا سالم سازي اين محصولات به سلامت عموم کمک فراوان مي‌نمايد و از خروج ميلياردي ارز به منظور واردات دارو بي‌نياز مي‌شويم.
پيشنهاد: گروهي دانشمند و پژوهشگر، مأمور برسي سموم و کودها شوند و آنچه که مشکوک است با انواع مناسب جايگزين شوند- از کودهاي ارگانيک استفاده شود.
براي آسيب نرسيدن به کارخانجات توليد کود شيميايي و سموم ضد آفات به آنان يارانه داده شود تا نوع سالم تر توليد کنند و از سمومي استفاده شود که در مدت کوتاهي تجزيه شده و بي‌خطر مي¬شوند.

10-    زمين‌هاي زير کشت برنج

اگر به نقاط شمالي کشور سفر کرده باشيد، مي‌بينيد که زمين‌هاي وسيعي که مستعد کشت برنج است تبديل به ويلا و ساختمان شده است. معلوم نيست چرا مسئولين کاربري اين زمين‌ها را تغيير مي‌دهند و چنانچه اين روال ادامه پيدا کند، تا چند سال ديگر زمين براي کشت برنج وجود ندارد.
پيشنهاد: تغيير کاربري زمين هاي زراعي به طور کل ممنوع شود و به شاليکاران وام مسکن داده شود تا مجبور به فروش زمين هاي خود نشوند.

11-    جنگل‌ها

گفته مي‌شودکه از چهار ميليون هکتار جنگل در سال 1356، اکنون 1392 تنها نيمي باقي مانده است و اگر روالي که باعث تخريب جنگل شده، ادامه پيدا کند سرزميني خشک و بي‌آب و علف خواهيم داشت.
پيشنهاد: دانشمندان ايراني روش‌هاي احياء جنگل را بررسي نموده و به سرعت جلو ادامه تخريب گرفته شود و جنگل‌هاي جديد بوجود بيايد.

12-    آب

آب مشکل عمده بشريت در دهه‌هاي آينده است و بر ماست که براي کشور خودمان فکري اساسي در اين زمينه بنماييم.
پيشنهاد: روش¬هاي استفاده بهينه از آب، چه آب شرب و چه آب کشاورزي توسط يک تيم تخصصي بررسي و اجرايي شود.

13-    هوا

امروزه ريزگردها به گونه‌اي در سراسر کشور پخش مي‌شوند که ديگر نقطه خوش آب و هوا به رؤيا تبديل مي‌شود و خطر بزرگتر اين است که هر نوع آلودگي به ويژه آلودگي احتمالي هسته‌اي مي‌تواند از طريق ريزگردها به سراسر کشور رفته و همه جا را آلوده سازد.
يکي از اساتيد دانشگاه (پرفسور کردواني) که فردي بسيار مطلع و دلسوز مي‌باشد، پيشنهاد داده بود که سطح روي شن‌هاي روان با سنگريزه‌هاي درشت که از کوه‌هاي نزديک تأمين مي‌شود پوشانده شود. اين بسيار پيشنهاد خوبي است زيرا هيچ نوع آلودگي جديد هم ايجاد نمي‌شودو چون اين کار مستلزم نيروي کار زياد و بودجه زياد مي‌باشد، اشتغال قابل توجهي نيز ايجاد خواهد گرديد.
پيشنهاد مي‌شود از هموطنان زنداني به جاي خوردن و خوابيدن در زندان، براي کاشت درخت گز يا ساير گياهان مقاوم به بي‌آبي و يا حتي ريختن قلوه‌سنگ در مکان‌هايي که غبار از آنجا بلند مي‌شود، استفاده شود يا با درآمدي که کسب مي‌کنند بتوانند بدهي خود را بپردازند و اگر به جرم ديگري زنداني شده‌اند با انجام کار، تخفيف در مجازات دريافت کنند.

14-    ظرف يک بار مصرف و انواع پلاستيک

به نظر بايد از ظروف شيشه‌اي و مقوايي بيشتر استفاده شود و بازيافت ظروف يک بار مصرف با سياست بهتري تشويق شود. توليد ظروف تجزيه‌پذير لازم است تشويق شود و دانشگاه‌ها راهکارهاي سالم تر را آموزش بدهند.

15-    ظروف سفالي

ظروف سفالي لعاب‌دار که به طور وسيعي در رستوران‌هاي سنتي استفاده مي‌شوند، چنانچه لعاب براق داشته باشند، معمولاً درصد بالايي سرب دارند و بسيار خطرناک هستند. لازم است به ديزي‌سراها و ساير رستوران‌هاي سنتي و در کل به عموم مردم از طريق رسانه‌هاي عمومي اطلاع‌رساني شود تا از مصرف غذا در اين‌گونه ظروف جداً خودداري نمايند.

از طرف ديگر لازم است به مراکز توليد ظروف سفالي مانند لالجين همدان و ميبد يزد و ساير نقاط، مأمورين وزارت بهداشت مراجعه و کاربرد سرب را در ظروف دکوري مجاز و در ظروف غذا ممنوع نمايند.

16-    ريختن زباله در محيط زيست

الف: ريختن نخاله‌هاي ساختماني
چنانچه اهل سفر بوده باشيد، مشاهده خواهيد کرد که در اکثر جاده‌هاي کشور و در دل طبيعت، نخاله‌هاي ساختماني شامل گچ و آجر و سيمان و آهک و کاشي شکسته توسط کاميون‌هاي حمل زباله تخليه شده و منظره بسيار بدي ايجاد نموده است.
پيشنهاد: اتحاديه صنف کاميون داران با کمک اداره آگاهي مأمور شوند تا متخلفين را شناسايي و جريمه‌هاي سنگيني در حد مصادره کاميون صورت گيرد و جلو اين ناهنجاري گرفته شود. جريمه اگر بازدارنده باشد تخلف قطعاً صورت نمي‌گيرد.
ب: ريختن زباله‌هاي غيرقابل پوسيدن درجاده‌ها و تفريحگاه‌ها
اکثر مردم خوب و مهربان ما بدون توجه زباله رادر محيط پخش مي‌کنند و اين موضوع را مي‌توان در طول جاده هراز و در کنارجاده کناره دريا و نيز در نقاط مختلف ايران مشاهده نمود. چنانچه تلويزيون روزانه نيم ساعت وقت صرف آگاه نمودن مردم بنمايد و به بچه‌ها در مدارس آموزش داده شود، اين معضل حل خواهد شد.
ج: ريختن زباله در جوي‌هاي آب و حاشيه خيابان‌ها در شهرها و روستاها
عمده زباله در جوي‌هاي آب وحاشيه خيابان‌ها توسط کسبه محترم ريخته مي‌شود و با اينکه شهرداري تهران ظرف‌هاي جمع آوري زباله در نزديکي محل کسب اين عزيزان قرار داده معذالک به راحتي زباله در جوي آب ريخته مي‌شود و اين احساس وجود دارد که جوي جلو مغازه محل ريختن زباله است.
پيشنهاد: تمديد جواز کسب و تخفيف‌هاي مالياتي و ساير امتيازات دولتي براي کسبه منوط به کسب نمره نظافت و پاکيزگي شود و گروهي مأمور بازديد شوند (اشتغال) که حتماً عضو سازمان‌هاي حفاظت از محيط زيست باشند.
موارد متعدد ديگري از ريختن زباله و آلوده کردن محيط زيست وجود دارد که بحث را طولاني مي‌کند و لذا از ذکر آن صرفنظر مي‌شود.
مهمترين اقدام گسترش هر چه بيشتر کارخانجات بازيافت زباله مي‌باشد که مشکل بنيادي جمع آوري زباله راحل نمايند.


17-    سازمان حفاظت از محيط زيست

مدت‌ها است که اين سازمان که براي سلامتي انسان‌ها اهميت حياتي دارد نقش کمرنگي در حفاظت از محيط زيست دارد.
پيشنهاد: فردي متعهد، عاشق محيط زيست مدير اين سازمان شود.
تعداد محيط بانان به ده برابر افزايش يابد و قدرت اجرايي سازمان از آنچه که هست به شدت افزايش يابد.
در مورد متجاوزان به محيط زيست هيچگونه گذشتي صورت نپذيرد و جرائم مالي آنچنان زياد شودکه براي هيچکس صرفه اقتصادي نداشته باشد.
در نقاط حساس دوربين نصب شده و فيلمبرداري مداوم صورت گيرد.
به طورمرتب در تلويزيون آموزش داده شود.
اين همه سلاح شکاري که دست مردم است و آن هم بخشي از مردم که بيشتر متجاوزان به محيط زيست در ميان آنان است، از آنها گرفته شود و مشغوليت ديگري غير از شکار براي آنان تعريف شود.

18-    اطلاعات کم در زمينه کشت ارگانيک
صرف به کار بردن کود حيواني و نيز عدم کاربرد سموم محصول را عاري از آلودگي نمي‌نمايد و لذا نمي‌توان اينگونه محصولات زراعي يا باغي را ارگانيک ناميد.
اعزام دانشجو به ويژه از روستاها و شهرستان‌هاي داراي باغ‌ها و مزارع فراوان به کشورهاي با تجربه و تأمين ارز دانشجويي در مقابل تعهد خدمت 15 ساله يکي از مهمترين و مؤثرترين اقدامات است که مي‌تواند کشاورزي کشورمان را نجات داده و زمينه را براي صدور محصولات باغي و زراعي به اکثر کشورهاي جهان فراهم سازد.

19-    کمبودهاي ريزمغذي‌ها، زمينه ساز بروز بيماري‌ها هستند

ريزمغذي‌هايي مانند کروم، روي، سلينم، واناديوم، ژرمانيوم و برخي ديگر عملاً در خاک ما يافت نمي‌شود و محصولات زراعي ما فاقد اين عناصرند و لذا بدن انسان با تعذيه اين محصولات به مرور زمان دچار کمبود مي‌شود و کمبود زمينه ساز بروز کم کاري و کم کاري پس از مدتي به شکل بيماري ظاهر مي¬شود.
توليد کودهاي ارگانيک که دربردارنده همه ريزمغذي‌ها باشند کار بسيار مهمي است که بايستي توسط افراد خبره و مطلع صورت گيرد.
اختصاص يارانه و ساير کمک‌هاي ديگر به اين گونه کارخانجات و يا کمک به احداث کارخانجات جديد در اين زمينه اثرات عميق سلامتي بخش در جامعه دارد.

20-    کمبود ميان وعده‌هاي سالم به ويژه براي کودکان در مدارس و کارمندان در محل‌هاي کار

امروزه انواع و اقسام شيريني و بيسکويت و کيک در بسته بندي‌هاي بسيار زيبا و اشتها برانگيز درست شده و در اختيار همه قرار دارد. هنگامي که ترکيب آنها را بخوانيد، معمولاً از آرد سفيد سبوس گرفته، روغن نباتي مايع يا جامد، شکر سفيد، شير خشک، طعم دهنده و رنگ دهنده درست شده‌اند. لذا اينگونه خوراکي‌ها نمي‌توانند به تأمين نيازهاي ويتامين، عناصر معدني، پروتئين مرغوب و چربي‌هاي خوب کمکي بنمايند.

پيشنهاد: شرکت‌هاي توليدي تشويق شوند تا ترکيبي از آرد سبوس دار يا آرد برنج قهوه‌اي را با شيره خرما يا شيره انگور يا عسل بهمراه کره مرغوب حيواني يا روغن کنجد و همراه با مغزهاي خام مانند بادام، فندق، مغز خام تخمه آفتاب گردان، مغز خام تخمه کدو درست کنند تا به جاي چيپس و پفک و کيک‌هاي رنگارنگ مضر، از اين ميان وعده‌هاي سالم استفاده نمايند.
شرکت تعاوني توليدي ترخون امير که زير نظر دفتر پژوهشي طب پيشگيري فعاليت مي‌نمايد، در نظر دارد به زودي ميان وعده سالمي توليد نموده و به بازار مصرف عرضه نمايد که به محض آماده شدن به آگاهي همگان خواهد رسيد.
21-    گسترش تبليغات غرب مبني بر مصرف نکردن چربي‌هاي طبيعي

تبليغات مغرضانه و هدف دار غرب بر ضد کلسترول و چربي‌هاي طبيعي باعث شده تا مردم هر چه بيشتر به روغن‌هاي گياهي که با حلال‌هاي شيميايي بدست مي‌آيند و نيز به مارگارين و روغن‌هاي جامد روي بياورند و اين باعث شده که بيماري‌هاي قلبي و عروقي به شدت افزايش يابد.
از آن طرف کمپاني‌هاي داروسازي با فروش گسترده داروهاي شيميايي پايين آورنده چربي خون که اثربخشي سريعي هم دارند، زمينه را براي بروز بيماري‌هاي بيشتري فراهم مي‌کنند تا بتوانند محصولات ديگري را به مردم جهان بفروشند. در اين مختصر جاي بحث بيشتر نيست و خوانندگان مي‌توانند به کتاب (چربي‌هاي خوب- چربي‌هاي بد) تأليف اينجانب مراجعه نموده و اطلاعات کاملتري بدست آورند. همين قدر کافي است گفته شود که سعي کنيد به غير از کره حيواني، روغن حيواني، روغن کنجد، روغن زيتون، روغن ديگري مصرف ننماييد.
پيشنهاد: اگر به کشاورزان کمک شود تا هر چه مي‌توانند کنجد بکارند و نيز ساير دانه‌هايي را که مي‌توان از آنها با روش پرس سرد روغن گرفت، کشت کنند. آنگاه مردم به روغن‌هاي مرغوب دسترسي خواهند يافت و اين راهي است که به خودکفايي نسبي، سلامت و کاهش مصرف دارو و جلوگيري از خروج ارز کمک مي‌کند.


22-    گسترش تبليغات کمپاني‌هاي بزرگ داروسازي براي مصرف داروهاي شيميايي

همه ما مي‌دانيم که هرگز کسي به لحاظ کمبود آسپيرين غلظت خون پيدا نمي‌کند، کسي به خاظر کمبود داروهاي ضد کلسترول چربي خونش بالا نمي‌رود، کسي به خاطر کمبود آنتي اسيد ترش نمي‌کند، کسي به خاطر کمبود مسکن سردرد نمي‌گرد، عليرغم همه اينها تبليغات به گونه‌اي است که مردم به راحتي مي‌پذيرند که براي هر يک از نشانه‌هاي ذکر شده دارو، مصرف نمايند و چون داروها در کوتاه مدت علائم را رفع و نشانه‌هاي مهم هشدار دهنده را خاموش مي‌کنند، اين باور که راه چاره داروي شيميايي است نهادينه مي‌شود و اين است که کيسه کيسه دارو خريداري و در منازل انبار مي‌شود تا تاريخ مصرفشان گذشته و دور ريخته شوند.
پيشنهاد: آموزش تغذيه سالم از طريق رسانه‌هاي جمعي و اجراي سمينارها و نيز خريدکتب تغذيه و قرار دادن آنها در فرهنگسراي محلات.
اجراي سمينارهاي تغذيه‌اي در فرهنگسراي محلات شهر و آموزش روش سالم زندگي و به طور غير مستقيم خنثي کردن تبليغات زهرآگين غرب که حتي به فيلم‌هاي سينمايي هم رخنه کرده و دارو را تنها راه نجات نشان مي‌دهند.
گسترش مصرف داروهاي گياهي و اختصاص برنامه‌هاي ويژه به اساتيد طب سنتي و گياهشناسان در جهت آشنايي عموم با درمان‌هاي طبيعي تا آن اندازه که در صورت عدم دسترسي فوري به پزشک افراد بتوانند اقدامات اوليه را انجام دهند.

اين ليست مختصري بود از خطرات بالقوه که هموطنان ما را تهديد مي‌کند و در حاليکه در برخي موارد اتفاق نظر وجود دارد در مواردي ديگر اختلاف نظر وجود دارد و نظر غالب شرايطي است که با آن روبرو هستيم. به عنوان مثال همه پزشکان و متخصصين بهداشت و درمان معتقدند که سبوس گيري و توليد آرد سفيد باعث رشد سرطان دستگاه گوارش مي‌باشد ولي آنهايي که مسئول توليد آرد و نان هستند، بر اين باور نيستند و معلوم نيست با چه استدلال آرد را سفيد کرده‌اند. به گونه‌اي که حتي نان سنگک که ساليان درازي به عنوان تنها نان سبوسدار توصيه مي‌شد، اکنون کاملاً سفيد شده است.
و يا مثلاً شير به عنوان يک ضرورت مرتباً تبليغ مي‌شود در حاليکه بسياري از مردم نمي‌توانند آن را به درستي هضم و جذب کنند و آزمايشات ناسازگاري غذا که ميزان (IgG) را اندازه گيري مي‌کند، به سهولت اين ناسازگاري را نشان مي‌دهد.
اميدوارم خوانندگان عزيز تک تک موضوعات مطرح شده را مورد بررسي دقيق قرار دهند و اطلاعات لازم براي روشن شدن حقيقت از منابع مختلف بدست آورند و به  سهم خود جلو اين ناهنجاري‌ها را بگيرند.
همچنين اميدوارم مسئولين دست‌اندرکار تصميم گيري در موارد مطروحه با استفاده از همکاري دانشگاه‌هاي کشور و مشاوره با متخصصين بي‌طرف و مطلع خطرات ذکر شده را بررسي دقيق نموده و در تصميمات خود تجديدنظر نمايند.
اثرات مثبت اجراي پيشنهادات فوق، به قدري زياد است که تحولي شگرف در وضعيت سلامتي مردم ايجاد مي‌نمايد و اين مسئله آنقدر مهم است که نبايد مورد غفلت و بي‌توجهي قرار گيرد.
دکتر محمدمهدي شريفي (RNCP-ROHP)

مشاور بين المللي تغذيه

عضو سازمان بين المللي مشاورين تغذيه در کانادا (IONC)
مدير دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايران


مطالب مرتبط با این مقاله
طـــــــراحی و پیاده سازی وب سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان