پیشگیری 
Skip Navigation Links
    باز هم می شنوم بوی گرفتاری خویش
  • +تلاش روز افزون اين مجموعه هدايت مراجعين خود به سمت سلامتي است.
  • +پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.
  • +به سايت دفتر پژوهشي طب پيشگيري(نسيم دانش) خوش آمديد.
در این بخش شما می توانید اطلاعاتی نظیر دانستنیها و اطلاعات مفید در زمینه پزشکی و ... کسب نمایید
تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :   تعداد بازدید این مقاله  5077

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :      
بازگشت

رنگ جوتن

موضوع مقاله : نشانگان روده تخريب شده :

شرح :

 

نشانگان رودة تخريب شده

 

 

 

 

 

 

 


دفتر پژوهشي طب پيشگيري

مرکز مشاوره تغذيه سلولي و طب ضد پيري

 (تغذيه طب تغذيه - طب ارتومولکولار)

 

 

تهران- خيابان آفريقا- خيابان شهيد عاطفي شرقي شماره 48 طبقه اول- واحد 1

تلفن: 22051244 22058193         فاکس: 22051268

 

sharifi@consultant.com

www.pishgiri.com

www.facebook.com/pishgiri

 

 

 

رود? کوچک و بزرگ ، بزرگترين اندام دروني انسان هستند که عمدتاً در هضم ، جذب و دفع مواد زائد نقش اصلي را ايفا ميکنند. اين اندامها همچنين نقش مهمي در سيستم دفاعي دارند در شرايط سلامت کامل ديوار? رود? کوچک شبيه يک الک بسيار ريز هوشمند ميباشد که فقط به برخي از ذرات هضم شده اجازه ورود به گردش خون را ميدهد و جلو برخي ديگر را ميگيرد .

اما هميشه وضع به اين خوبي نيست . گاهي يک غذاي نامناسب ، عفونت ، آسيب در روده?ها ، ناسازگاري غذائي ، داروهاي شيميايي باعث ميشوند که برخي عناصر نامطلوب مانند آنتي ژنها ، ميکروبها ، ذرات هضم نشده غذا ، سموم مختلف ، عوامل عفونت زا از اين طريق ديوار? تخريب شد? روده وارد گردش خون شوند .

اين ورود غير منتظره باعث ميشود تا سيستم دفاعي به شناسايي اين عوامل بپردازد ، آنها را خطر در نظر بگيرد و براي مقابله با خطر ورودي به تبخير نيروي دفاعي بدن بپردازد و فعاليت بسيار وسيعي را شروع نمايد .

اين حرکت سيستم دفاعي عملکرد عادي روده ها را مختل ساخته و باعث کاهش توان هضم ، جذب و در نتيجه منجر به سوء تغذيه خواهد شد .

از طرف ديگر اين سيستم دفاعي آماده و فعال شده و به هم? آن چه که به عنوان خطر شناسايي ميکند حمله ميکند که برخي از اينها از جنس چربي و پروتئين ميباشند و شبيه بافتهاي بدن هستند و لذا سيستم دفاعي اندامهاي مختلف بدن را مورد حمله قرار ميدهد.

اين فرآيند شناسايي و حمله و تضعيف عملکرد عادي روده ها همچنين ميتواند به بروز موارد ذيل منجر ميشود :

- نشانگان رودهُ تحريک پذير ( IBS ) يا ( Irritable Bowel Syndrome )

- بيماري کراون ( Chrohn’s Disease )

-ديابت نو ع يک

- بيماري سلياک ( Celiac Disease )

برخي پژوهشگران ادعا ميکنند علاوه بر موارد مذکور در بالا نشانگان رود? تخريب شده باعث ميشود تا موارد زير نيز ايجاد ميشود :

- فشار خون

- اختلالات غده تيروئيد

- باد نفخ شکم

- دل پيچه

- سوء هاضمه

- آلرژي

- آسم ( Asthma )

- اگزما ( Eczema )

- اوتيسم ( Autism )

- روزيازيس ( Psoriasis )

 

چگونه عارضه رود? تخريب شده را درمان کنيم :

1- پرهيز جدي از قهوه ، قند و شکر ، الکل ، غذاهاي فرآوري شده :

هم? غذاهاي ذکر شده به رشد و نمو قارچ ، باکتري ، کانديدا و ساير عوامل بيماريزا کمک ميکنند و لذا بايستي کلاً از برنامه غذايي حذف شوند .

اينها سمومي را بنام اکسوتاکسين ( Exotoxin ) آزاد ميکنند که به جدار? روده آسيب جدي وارد ميکنند و عملاً تخريب ايجاد ميکنند ( Leaky Gut )

2- عوامل آلرژي زا را از غذا حذف کنيد :

غذاهاي آلرژي زا بيشترين آسيب را به رودهها وارد ميکنند . در صدر اين غذاها نان گندم و نان جو قرار دارد که داراي يک نوع پروتئين به نام گلوتن است که بيشترين نقش را در تخريب روده ايفا ميکند .

در جايگاه بعد  لبنيات قرار دارد مخصوصاً لبنيات گاوي به ويژه شير گاو .

در جايگاههاي بعد سويا ، شکر و موصرف زياد گوشت قرار دارد .

وقتي اين عوامل مخرب حذف گرديد نوبت سم زدايي و پاکسازي بدن ميرسد که با روش خام گياهخواري ميسر است . بعد از اتمام دورهي پاکسازي که حدوداً 15 تا 30 روز ميباشد بايستي روش غذايي خود را با روش خام گياهخواري و رعايت پرهيزهاي تاکيد شده توسط دفتر پژوهشي طب پيشگيري انتخاب واجرا کنيد .

کتاب ( بايدها و نبايدهاي تغذيه سالم ) اطلاعات لازم را به شما ميدهد .

 

3- نقش ارزنده آب :

نوشيدن آب کافي نقش مهمي در يلامت اندامهاي انسان دارد زيرا آب ناکافي باعث ميشود اندامهاي بدن ، نتوانند سموم را تجزيه و دفع کنند و لذا آماده بيماري ميشوند .

براي آبياري مطلوب اندامها حداقل 10 ليوان آب بايستي مصرف شود که اين مقدار با توجه به وزن و جنس و قد و درجه حرارت هوا و غيره ميتواند بيشتر يا کمتر شود . نوع غذاي مصرفي هم در کم يا زياد کردن اين مقدار نقش دارد .

4- نقش فيبر خوراکي :

به ياد داشته باشيد که مصرف روزانه فيبر اعم از ميوهها يا دانهها و مغزها و نيز خوراکيهاي نظير تخم کتان قرمز ، تخم شربتي ، خاکشير و ماثال اينها نقش مهمي در پاکسازي رودهها داشته و سلامت جدارهي روده را به همراه ميآورند .

فيبرها همچنين باعث رشد باکتريهاي مفيد ( پروبيوتيکها ) ميشوند و از رشد باکتريهاي مضر پيشگيري مينمايند .

بهترين شرايط مصرف حداقل 35 گرم فيبر در روز است که ميتوان از طريق مصرف سبزي خوردن ، صيفي جات ، تخم کتان و شاهدانه بدست آورد .

5- نقش مهم چربي در رژيم غذايي :

عليرغم تبليغات گستردهي ضد چربي در چند دهه گذشته که برخي به دليل اطلاعات کم علمي و برخي نيز مغرضانه و به منظور ايجاد بيماري بيشتر براي فروش داروي بيشتر بوده امروزه ثابت شده که چربيهاي خوب نقش مهمي در سلامتي کل بدن به ويژه در سلامتي رودهها دارند .

چربيهاي خوب عبارتند از روغن کرمانشاهي ، روغن دنبه ، کره حيواني ، روغن کنجد پرس سرد ، روغن زيتون پرس سرد ، روغن نارگيل و روغنهاي طبيعي موجود در مغزها که به وسيله خوردن مغزها به بدن ميرسد .

چربيها علاوه بر روغن کاري رودهها و مساعد کردن زمينه خروج مواد زايد باعث تغذيه سلولهاي جدارهي رودهي سلولهاي اعصاب موجود در روده را نيز به خوبي تغذيه ميکنند .

يکي از بهترين چربيهاي مورد نياز بدن چربي موجود در زردهي تخم مرغ است که متاسفانه بسياري به دليل تبليغات غلط آن را مصرف نميکنند .

منابع خوب چربي عبارتند از :

ماهي ، نارگيل ، آووکادو ، روغن زيتون ، شاهدانه خام ، تخم کتان قرمز ، گردو ، بادام ، پسته ، فندق ، مغز خام تخمه آفتاب گردان ، مغز خام تخمه کدو و گوشت گوسفند همراه با دنبه .

 

6- حذف قارچ و باکتريهاي غير مفيد :

باکتريهاي بيماريزا تخريب زيادي در رودهها ايجاد ميکنند آن چه به نام کانديدا ، قارچ يا اسامي ديگر در رودهها وجود دارد بايستي پاکسازي شود . زيرا اين عوامل بيماريزا آسيب جدي به جدارهي مخاطي روده وارد ميسازند و عملاً تخريب را ايجاد ميکنند .

براي حذف اين عوامل از مصرف نان و يا شيرينيجات که در توليدشان از مخمر استفاده شده بپرهيزيد ، ما معمولاً در طب ارتومولکولار نان و فرآوردههاي مشابه را ممنوع ميکنيم .

براي حفظ سلامت رودهها مصرف اسيد کاپريليک و روغن آويشن يا روغن ارگانو يا روغن سير ضروري است .

توجه ميشود به مدت دوهفته روزي 2 عدد کپسول اسيد کاپريليک مصرف شود همينطور روزي چهار قطره روغن ارگانو يا روغن سير همزمان استفاده شود و بعد از دو هفته قطع ميشود .

7- بازسازي باکتريهاي مفيد :

نشانگان رودهي تخريب شده فلوراي مفيد ميکروبي روده را منهدم ساخته و از تعادل خارج ميکند براي اين که تعادلي بين باکتريهاي مفيد و غير مفيد مانند کانديدا ايجاد کنيم . وجود ميکرو فلوراي مفيد مانند لاکتو باسيلوس ، بيفيدوم و ... هضم را تقويت کرده ، نفخ را کاهش داده و سلامتي دستگاه گوارش را به همراه ميآورد .

براي اصلاح اين مشکل بايستي هم از غذاي مناسب استفاده کرد و هم از مکمل غذايي حاوي پروبيوتيک غذاهاي داراي فيبر زياد مانند خمير دانهها که در برنامه غذايي دفتر پژوهشي به عنوان ميان وعده پيشنهاد شده به ازدياد باکتريهاي مفيد کمک ميکنند .

ساير غذاهاي کمک کننده عبارتند از ماست پروبيوتيک ، کفير ، کلم شور ، ترشيجات .

مصرف يک مکمل غذايي پروبيوتيکي خوب که حداقل 30 ميليارد واحد پروبيوتيک داشته باشد به مدت يک ماه توجه ميشود . سپس مصرف پروبيوتيک با حدود 12 ميليارد ادامه يابد .

8- بازسازي و ترميم جدارهي روده :

اين آخرين مرحله از درمان نشانگان رودهي تخريب شده است . در اين مرحله لازم است سلولهاي آسيب ديده جدارهي مخاطي روده و نيز سلولهاي آن چه به عنوان ميکروب شناخته ميشود ترميم شوند .

پژوهشهاي دانشمندان نشان داده که بهترين روش ترميم و درمان سلولهاي آسيب ديده اسيد آمينه گلوتامين ( Glutamine ) است .

جالب است بدانيد که گلوتامين تخريبهاي ايجاد شده در اثر شيمي درماني و اشعه درماني را نيز ترميم مينمايد و اين ويژگي جالب اين اسيد آمينه مهم است .

گلوتامين داراي ويژگي ضد التهابي بوده و از سلولهاي جدارهي رودهها محافظت ميکند . مصرف غذاهايي مانند کلم خام ، آلوورا ، لوبيا ، تخم مرغ و غذاهاي دريايي به توليد گلوتامين در بدن کمک ميکند .

به علاوه ميتوان از مکمل غذايي گلوتامين نيز استفاده نمود تا بهبودي سريعتر حاصل شود .

 دکتر محمدمهدي شريفي (RNCP-ROHP)

مشاور بين المللي تغذيه

عضو سازمان بين المللي مشاورين تغذيه در کانادا (IONC)

مدير دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايران


 

مطالب مرتبط با این مقاله
طـــــــراحی و پیاده سازی وب سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان