پیشگیری 
Skip Navigation Links
    باز هم می شنوم بوی گرفتاری خویش
  • +تلاش روز افزون اين مجموعه هدايت مراجعين خود به سمت سلامتي است.
  • +پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.
  • +به سايت دفتر پژوهشي طب پيشگيري(نسيم دانش) خوش آمديد.
در این بخش شما می توانید اطلاعاتی نظیر دانستنیها و اطلاعات مفید در زمینه پزشکی و ... کسب نمایید
تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :   تعداد بازدید این مقاله  6003

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :      
بازگشت

رنگ جوتن

موضوع مقاله : ويتامين دي :

شرح :

 


ويتامين D

 

 

 

دفتر پژوهشي طب پيشگيري

مرکز مشاوره تغذيه سلولي و طب ضد پيري

 (تغذيه طب تغذيه - طب ارتومولکولار)

 

 

تهران- خيابان آفريقا- خيابان شهيد عاطفي شرقي شماره 48 طبقه اول- واحد 1

تلفن: 22051244 22058193         فاکس: 22051268

 

sharifi@consultant.com

www.pishgiri.com

www.facebook.com/pishgiri

 ويتامين D در واقع يک هورمون استروئيدي است که بايستي يا از طريق تابش نور خورشيددربدن انسان توليد شود و يا بايستي از طريق خوردن غذاهاي حاوي ويتامين D تأمين شود.

وجود مقدار کافي از اين ويتامين براي سلامتي انسان بسيار ضروري و حياتي است و به همين دليل در آزمايشات پيشنهادي دفتر پژوهشي اندازه گيري ويتامين D بر حسب نانو گرم در هر ميلي ليتر خون پيش بيني شده است.

اين ويتامين اثر درماني گسترده اي در بدن دارد از چشم گرفته تا روده بزرگ و از پوکي استخوان تا التهاب مزمن در کليه نقاط بدن را در بر مي گيرد.

اين ويتامين هم چنين براي فعاليت سيستم ايمني بسيار مهم است.

متأسفانه کمبود اين ويتامين در سراسر جهان ديده مي شود حتي در مکان هائي که خورشيد به ميزان کافي وجود دارد باز هم مي تواند کمبود بروز کند زيرا شرط ساختن ويتامين D توسط نور خورشيد خوردن غذاهاي حاوي کلسترول است.

 

مهمترين بيماري هائي که در اثر کمبود ويتامين D بروز مي کند :

-        ديابت

-        حمله قلبي

-        سکته مغزي

-        سرطان

-    اخيراً کشف شده که ويتامين D در انجام فعل و انفعالات بيوشيميائي همة سلولهاي بدن دخيل است و لذا اگرکمبود ويتامين D داشته باشيم تمام بدن دچار  مشکل مي شود و ما معمولاً در چنين حالاتي به مسکن روي مي آوريم که قطعاً چاره کار نيست و وضع را بدتر مي کند.

 

نکته مهم :

هر گاه به پزشک خانوادگي به هر دليلي مراجعه مي کنيد و يا هر گاه که آزمايش خون و ادرار انجام مي دهيد حتماً تست مربوط به اندازه گيري ويتامين D را نيز درخواست کنيد و يا با مراجعه به سايت دفتر پژوهشي www.pishgiri.com ليست آزمايشات پيشنهادي ما را انجام دهيد.


کمبود ويتامين D چه مي کند؟

 بدواً بايستي گفته شود که بدون توجه به اينکه چه بيماري دراثر کمبود ويتامين D ممکن است حاصل شود. سطح مناسب اين ويتامين در بدن بايستي تأمين باشد. مقدار مناسب در شرايط عادي براي همه بين 50 تا 70 نانوگرم در هر ميلي ليتر خون است و اگر دچار بيماري هائي که در زير فهرست وار ذکر مي شود بشويم حدود 100 نانوگرم در هر ميلي ليتر خون مقدار مناسبي است.


نشانگان چشمان خشک و تخريب ماکولا

 Dry Eye Syndrome and Macular Degeneration

 

پژوهش هاي اخير دانشمندان نشان داده که کمبود ويتامين D به ويژه در بانوان قبل از رسيدن به يائسگي باعث خشکي چشم شده و غدد اشکي را کم کار مي کند.

بروز تخريب چشم معروف به (ADM) که مخفف تخريب ماکولا در سنين بالاتر مي باشد نيز به کمبود ويتامين D نسبت داده مي شود.

و مهمتر اينکه چنانچه آسيب پذيري ژنتيکي براي بيماري چشمي داشته باشيم ويتامين D در حد 70 تا 100 نانوگرم در هر ميلي ليتر خون مي تواند آن را پيشگيري کند.

 

ويتامين D و بيماري ام اس (MS)

کمبود ويتامين D  اثر مستقيمي روي بيماري هاي خود ايمني (Autoimmune Diseases) دارد که از آن ميان بيماري ام اس بيشتر مورد پژوهش قرار گرفته است.

يکي از پديده هاي مهم اينست که آمار بيماري ام اس در افرادي که دورتر از خط استوا زندگي مي کنند بيشتر از کساني است که نزديک تر به خط استوا زندگي مي کنند و در نتيجه نور بيشتري از خورشيد دريافت مي نمايند.

ام- اس (MS) يک بيماري مزمن تخريب گر سلولهاي عصبي در مغز و نخاع و از بين برنده پوشش اعصاب مي باشد که تا مدتها بيماري غير قابل درمان تلقي مي شد و درمانهاي بسيار کمي براي آن وجود داشت اما اکنون با پيشرفت علم به ويژه با پيشرفت علم تغذيه و فعال تر شدن طب ارتومولکولار شانس بيشتري براي درمان افراد مبتلا به ام اس وجود دارد.

درمان داروئي براي ام اس تاکنون (نوشتن اين گزارش ديماه 94) با استفاده از داروهاي تضعيف کننده يا سرکوب کننده سيستم دفاعي مانند پردنيزون (Prednisone) و اينترفرون (Interferon) صورت مي گيرد که البته نمي توان نام درمان بر آن گذاشت بلکه نوعي کنترل است که البته نقش مهمي در کاستن از علائم ناراحت کنندة‌ ام اس دارد.

اخيراً ديده شده که درمان با ويتامين D اثرات خوبي روي ام اس دارد و پژوهش ها همچنان در جريان است.

از طرف ديگر نوعي داروي شيميائي معروف به پروتوسل 23 (Protocel 23) نشان داده که در درمان بيماري ام- اس مؤثر است.

در طب ارتومولکولار علت ريشه اي اين بيماري در اختلالات دستگاه گوارش و عارضه رودة تخريب شده معروف به (Leaky Gut Syndrome) ديده مي شود.

پژوهشگران کانادائي در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيدند که افرادي که به طور ژنتيکي دچار کمبود ويتامين D هستند بيشتر دچار ام- اس مي شوند.

اکنون پژوهش هائي در جريان است که مشخص نمايد آيا بالا نگه داشتن سطح ويتامين D مي تواند در پيشگيري از بروز ام- اس ايفاي نقش نمايد؟

 

نقش ويتامين D در پيشگيري از بيماري هاي رودة بزرگ

دو بيماري که امروزه بطور چشمگيري رو به رشد مي باشند و در اکثر جوامع ديده مي شوند عبارتند از :

1-سرطان روده بزرگ (Colorectal Cancer)

2-التهاب رودة بزرگ (Inflammatory Bowel Disease)

ويتامين D در ميزان بين 50 تا 70 نانوگرم در هر ميلي ليتر نشان داده شده که بطور چشمگيري از بروز اين دو بيماري پيشگيري مي نمايد.

کساني که دچار کمبود ويتامين D مي باشند روزانه بين 5000 تا 6000 واحد بين المللي ويتامين D نياز دارند که اين مقادير بايستي از دو منبع تابش اشعه خورشيد و غذا تأمين شود.

غذاهاي غني از ويتامين D عبارتند از ماهي سالمون ، ماهي تن ، روغن ماهي ،و تخم مرغ .


نقش ويتامين D  در بيماري هاي التهابي رماتيسم

پژوهش ها نشان داده که کساني که دچار بيماريهاي التهابي مانند آرتريت روماتوئيد ، جمود مهره هاي کمر و غيره شدند داراي ويتامين D کمتر از 20 نانوگرم در هر ميلي ليتر خون يعني دچار کمبود شديد ويتامين D بودند. در پي تجويز ويتامينD و بالا بردن ميزان اين ويتامين به مرز 70 نانوگرم در هر ميلي ليتر بهبودي بسياري از اين بيماران گزارش شده است.


نقش ويتامينD در لوپوس (Lupus)

افرادي که دچار بيماري خود ايمني لوپوس شدند (Systemic Lupus Erythematosus) مورد آزمايش ميزان ويتامينD قرار گرفتند و مشخص گرديد که اکثر آنها داراي مقادير حتي کمتر از 10 نانوگرم در هر ميلي ليتر ويتامينD بودند. رسانيدن سطح ويتامينD به ميزان بالاي 70 نانوگرم در هر ميلي ليتر بهبودي بيماري را تسريع نمود.


نقش ويتامينD در درمان (AIDS- HIV) ايدز

پژوهشگران از سه کشور امريکا ، انگلستان و افريقاي جنوبي 100 نفر فرد بين 18 تا 24 ساله را براي اثر ويتامينD روي ايدز مورد آزمايش قرار دادند و نتايج درخشاني بدست آوردند.

پي آمد اين پژوهش و پژوهش هاي مشابه اعلام گرديد که مکمل غذائي ويتامينD به ميزان هفته اي 50000 واحد بين المللي و نيز تابش نور خورشيد روي افراد درگير بيماري اثرات جالب توجه درماني دارند.


ويتامينD و افسردگي

پژوهش هاي گسترده نشان داده که افراد افسرده دچار کمبود مزمن ويتامينD هستند. به ميزان کمتر از 20 نانوگرم در هر ميلي ليتر خون و چنانچه اين ميزان به حدود 50 تا 70 نانوگرم برسد نشانه هاي افسردگي فروکش مي­کند و نشانه هاي بهبودي حاصل مي شود.


ويتامينD و بارداري بانوان

کمبود ويتامينD در بانوان باردار علاوه بر خطراتي که براي مادر در پي دارد ممکن است باعث اسم در کودکان بشود.


ويتامينD و سلامتي

بنابر آنچه در صفحات پيشين گفته شد استفاده روزانه به مدت نيمساعت ازنور خورشيد آن هم بين ساعات 10 صبح تا 3 بعد از ظهر بهترين روش تأمين ويتامينD مي باشد.

ولي مهم تر اينست که هر 6 ماه يک بار سطح ويتامينD خون اندازه گيري شود و چنانچه کمبود جدي بود هم از نور خورشيد استفاده شود و هم از مکمل غذائي به ميزان روزي 5000 يا 6000 واحد بين المللي مصرف شود.
 

نکته مهم

دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايران با ارائه روشي منحصر به فردبه نام پروتکل جامع پيشگيري و با رديابي نشانه هاي بدن افراد سطح انواع ويتامين از جمله ويتامينD و اکثر مواد معدني را اندازه گيري نموده و براي رفع مشکل پيشنهادات تغذيه اي ارائه مي نمايد.

 

                                                     

«پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.»

 
دکتر محمدمهدي شريفي (RNCP-ROHP)

مشاور بين المللي تغذيه

عضو سازمان بين المللي مشاورين تغذيه در کانادا (IONC)

مدير دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايران

           

مطالب مرتبط با این مقاله
طـــــــراحی و پیاده سازی وب سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان