پیشگیری 
Skip Navigation Links
    باز هم می شنوم بوی گرفتاری خویش
  • +تلاش روز افزون اين مجموعه هدايت مراجعين خود به سمت سلامتي است.
  • +پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.
  • +به سايت دفتر پژوهشي طب پيشگيري(نسيم دانش) خوش آمديد.
در این بخش شما می توانید اطلاعاتی نظیر دانستنیها و اطلاعات مفید در زمینه پزشکی و ... کسب نمایید
تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :   تعداد بازدید این مقاله  5384

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :      
بازگشت

رنگ جوتن

موضوع مقاله : يافته‌هاي علمي جديد در مورد کلسترول :

شرح :

 

 

 

 

 

يافته‌هاي علمي جديد

در مورد کلسترول

 

 

 

 

 

 
 

    دفتر پژوهشي طب پيشگيري

مرکز مشاوره تغذيه سلولي و طب ضد پيري

 (تغذيه طب تغذيه - طب ارتومولکولار)

 

 

تهران- خيابان آفريقا- خيابان شهيد عاطفي شرقي شماره 48 طبقه اول- واحد 1

تلفن: 22051244 22058193         فاکس: 22051268

 

sharifi@consultant.com

www.pishgiri.com

www.facebook.com/pishgiri


يافته‌هاي علمي جديد در مورد کلسترول

در حال حاضر به همه مردم القا شده که کلسترول بد و خطرناک است زيرا باعث گرفتگي عروق شده و زمينه‌ساز سکته‌هاي قلبي و مغزي است. بهمين دليل کشور آمريکا دارويي به نام کلي استاتين به بازار عرضه نموده که به طور چشمگيري کلسترول را کاهش مي‌دهد.

اما اخيراً کار پژوهشي ده ساله جالبي روي 52،000 زن صورت گرفته که نتيجه آن در ژورنال ارزيابي عملکرد کلينيکي           (The Journal of Evaluation in Clinical Practice) در سال 2011 منتشر گرديده است.

اين پژوهش به وضوح نشان داد که 30 درصد از زناني که کلسترول بالاي mg/dl 270 داشتند کمتر از بيماري‌هاي قلبي و عروقي و يا در اثر سکته‌هاي قلبي و مغزي فوت کردند، در مقايسه با زناني که متوسط کلسترول mg/dl 193 داشتند. به عبارت ديگر افراد با کلسترول کمتر بيشتر در معرض بيماي‌هاي قلبي و عروقي قرار گرفتند و بيشتر فوت کردند تا آناني که کلسترول بالا داشتند.

اين پژوهش و چندين پژوهش مشابه ديگر نشان داد که کلسترول عامل اصلي در بيماري‌هاي قلبي و عروقي نيست. عامل سکته‌هاي قلبي و مغزي هم نيست بلکه عامل ديگري نقش مخرب ايفا مي‌کند که بهتر است در اين مقاله به آن پرداخته شود.

البته لازم به يادآوري است که:

بيماري‌هاي قلبي و عروقي کشنده شماره يک در اکثر کشورها هستند بويژه در کشورهاي غربي که باور به مقصر بودن کلسترول به شکل قوي‌تري تبليغ مي‌شود.

 

آمار سازمان بهداشت جهاني نشان مي‌دهد که فقط در کشور آمريکا در سال 2008 حدود 616،000 نفر از بيماري‌هاي قلبي و عروقي از بين رفته‌اند.

هزينه‌هاي پزشکي بيماري‌هاي قلبي- عروقي در سال 2010 در آمريکا به حدود 109 ميليارد دلار بالغ گرديد.

حدود سي سال است که خوردن چربي به عنوان عامل بيماري‌هاي قلبي و عروقي تبليغ مي‌شود و رژيم‌هاي غذايي کم‌چربي به شدت رواج دارد و مردم با همين باور اشتباه، از چربي‌هاي گياهي استفاده مي‌کنند و در کشورهايي که سطح سواد عمومي مردم پايين‌تر است، مانند کشور ما ايران، روغن نباتي تحت نام گمراه‌کننده کَره گياهي فروخته مي‌شود.


 

ولي نه‌تنها بيماري‌هاي قلبي و عروقي کم نشده بلکه چاقي هم به آن اضافه گرديده است. آدم عاقل از خود مي‌پرسد اگر علت بيماري‌هاي قلبي و عروقي چربي بود چرا اکنون که مدت‌هاست مردم کَره حيواني نمي‌خورند، روغن حيواني نمي‌خورند و از روغن‌هاي مايع نباتي استفاده مي‌کنند، هم بيماري‌هاي قلبي و عروقي زياد شده و هم چاقي و ديابت رشد فزاينده‌اي پيدا نموده است.

جواب اين است:

عامل اصلي همه بيماري‌هاي قلبي و عروقي و چاقي و ديابت

شکــر است و نه چربي.

 

خوب دقت کنيد:

در آمريکا همزمان که مردم به رژيم‌هاي غذايي کم‌چربي روي آوردند و کارخانجات شروع به توليد و تبليغ غذاهاي کم‌چرب             (Low fat) نمودند، مصرف شکر رو به فزوني گذاشت. نوشابه‌هاي گازدار، سس‌هاي مختلف، شيريني‌جات رنگارنگ به بازار عرضه شدند و شکر به شکل خزنده‌اي در اکثر غذاها راه يافت.

 

شکر، مقاومت در برابر انسولين، تري گليسريد خون

مدت‌هاست پزشکان توجه زيادي به ميزان کلسترول به ويژه به کلسترول توتال نشان مي‌دهند و چنانچه کلسترول                    (Total Cholestrol) از عدد 200 بالاتر باشد، معمولاً مصرف قرص ضدچربي استاتين از نوعي که پزشک صلاح بداند توصيه مي‌شود.

طب ارتومولکولار با اين کار مخالف است، به چند دليل زير:

1- عددي به نام کلسترول توتال (Total cholestrol)  شاخص غلطي است زيرا در خود هم HDL و هم LDL را در بر دارد، در حاليکه HDL چربي خوب محسوب مي‌شود (ليپوپروتئيني است که چربي‌هاي در گردش را به کبد باز مي‌گرداند) و LDL چربي‌ها را به سراسر نقاط بدن مي‌رساند و لذا جمع اينها با هم اشکال علمي دارد.

2- مدتي است که دانشمندان يک نوع ليپوپروتئين را کشف کرده‌اند که نقش مخربتري نسبت به LDL دارد و به نام ليپوپروتئين (a) آن را نامگذاري کرده‌اند [Lp(a)] و خوشبختانه اکثر آزمايشگاه‌هاي ايران قادر به اندازه‌گيري آن مي‌باشند. توجه به ميزان اين ليپوپروتئين از ضروريات پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي و عروقي است.

در آزمايشات پيشنهادي (دفتر پژوهشي طب پيشگيري) اين عامل بهمراه چند عامل مهم ديگر جهت شناسايي توصيه مي‌شود.

3- عدد تري گليسريد به عنوان شاخص مهم‌تري در طب ارتومولکولار مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد.

4- ميزان قند ناشتا، ميزان انسولين ناشتا و ساير عوامل مهم در رابطه با پيش ديابت يا ديابت لازم است مورد ارزيابي قرار گيرد که در آزمايشات پيشنهادي دفتر پژوهشي مورد توجه است.

5- لذا اينکه بسياري از مردم سرخود با نگاه کردن به کلسترول توتال (Total Cholestrol) از خوردن چربي امتناع مي‌کنند و به خيال خود رژيم غذايي سالم‌تري را رعايت مي‌کنند، اشتباه است.

و اينکه برخي از پزشکان (شايد تعداد اندکي) با ديدن کلسترول کامل (Total Cholestrol) داروهاي ضرچربي توصيه مي‌کنند و يا مردم را به خوردن چربي کمتر تشويق مي‌کنند نيز اشتباه است.

 

نخوردن شکر در هر شکل و فرم، کم خوردن نشاسته، کم خوردن نان و کم خوردن برج و پرهيز از انواع و اقسام شکلات و شيريني اولين اقدام مهم در تنظيم چربي خون و پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي و عروقي است.

 

البته خوردن شکلات کم شکر معروف به شکلات تلخ بشرطي که در ترکيب آن از شير يا شيرخشک استفاده نشده باشد خوب است.

چه چربي‌هايي استفاده کنيم تا سلامي خود را تضمين کنيم

چربي‌هاي خوب عبارتند از: روغن حيواني معروف به روغن کرمانشاهي، کره حيواني، روغن زيتون پرس سرد براي سالاد، روغن کنجد پرس سرد (بويژه روغن کنجد مهبد که زير نظر دکتر شريفي و توسط دفتر پژوهشي توليد مي‌شود)، روغن نارگيل مرغوب، روغن‌هاي طبيعي که در مغز دانه‌ها وجود دارد، به صورت مصرف خود دانه.

 

خوردن آووکادو و نارگيل که داراي چربي اشباع شده مي‌باشند نيز تضمين سلامتي قلب و عروق و سلامت مغز و نخاع است که در طب ارتومولکولار قوياً توصيه و تأکيد مي‌شود.

شکر سفيد قاتل اصلي

شکر سفيد درواقع نوعي داروي شيمايي است که تک تک سلول‌هاي بدن را در معرض تخريب و تهديد قرار مي‌دهد و مطالعات جديد به وضوح نشان داده که مصرف شکر در هر شکل و فرم عامل اصلي بيماري‌هاي قلبي و عروقي است.

يک پژوهش منتشر شده در سال 2012 در مجله (Circulation) نتيجه مصرف نوشيدني‌هاي شيرين را روي 42883 مرد که به بيماري‌هاي قلبي و عروقي دچار شدند، بخوبي نشان داد.

اين گزارش نتيجه­گيري نموده که مصرف حتي يک قوطي نوشابه در روز خطر بيماري‌هاي قلبي و عروقي را 19 درصد افزايش مي‌دهد (اين عدد توسط پژوهشگر ادعا شده و عيناً نقل گرديده است).

ساير مواد کشف شده در اين پژوهش باختصار عبارتند از:

1-  30 درصد از شکر ميوه (فروکتوز) مصرفي در کبد به چربي تبديل مي‌شود.

2-  کبد گلوکوز را راحت‌تر از فروکتوز مورد سوخت و ساز قرار مي‌دهد.

3-  فروکتوز ميزان تري گليسريد خون را بالا مي‌برد.

4-  مصرف آب ميوه‌هاي شيرين شده باعث افزايش فشارخون مي‌شود.

5-  فروکتوز باعث افزايش اسيد اوريک در بدن انسان مي‌شود.

6- اسيد اوريک بالا باعث افزايش فشار خون مي‌شود زيرا آنزيمي را که اکسيد ازت را فعال مي‌کند غيرفعال مي‌سازد. اکسيد ازت (NO) يک گشاد کننده طبيعي عروق است.

آنچه در مورد مصرف فروکتوز گفته شد، دليلي براي آن نيست که ميوه نيز براي انسان زيان­آور است. زيرا ميوه داراي فيبر، ويتامين، بيوفل و ونوئيد و بسياري از عوامل غذايي ديگر است که وقتي همراه فروکتوز وارد بدن مي‌شود، از اثرات سمي فروکتوز مي‌کاهد.

 

چه ميوه‌هايي بهترين هستند

ميوه‌هايي که شاخص قند کمتري دارند، مانند سيب، گلابي، توت سفيد، شاتوت، پرتقال، ليمو، گريپ­فروت، نارنگي، دارابي، آلوزرد، آلوسياه، هلو، زردآلو، انبه و کيوي.

دقت شود که سم پاشي زياد درختان ميوه، کيفيت ميوه را به شدت کاهش مي‌دهد و لذا تا آنجا که امکان دارد، بهتر است از ميوه‌هاي ارگانيک استفاده شود که خوشبختانه اين حرکت در کشور عزيز ما ايران هم آغاز شده است.

مقاومت در برابر انسولين (Insulin Resistance)

هنگامي که ما غذاهاي شيرين مي‌خوريم، برنج مي‌خوريم، نان مي‌خوريم، شيريني مي‌خوريم، ميزان موجودي شکري که در خون گردش مي‌کند به شدت بالا مي‌رود. اين مسئله نمي‌تواند براي مدت طولاني دوام داشته باشد زيرا به سرعت اثرات تخريبي روي اندام‌ها شروع مي‌شود و لذا بدن با سرعت زياد به ترشح هورمون انسولين مي‌پردازد.

انسولين مانند يک وانت­بار است که مولکول‌هاي شکر را سوار کرده به تک تک سلول‌هاي بدن براي سوخت و ساز تحويل مي‌دهد.

حال چنانچه ما دائماً غذاهاي پر شکر يا پر نشاسته مصرف کنيم سلول‌ها از ورود مولکول‌هاي شکر اشباع مي‌شوند و در برابر ورود شکر مقاومت مي‌کنند. در اين حالت لوزالمعده انسولين بيشتري ترشح مي‌کند اما سلول‌ها همچنان از قبول شکر اضافي خودداري مي‌کنند. به چنين حالتي مقاومت در برابر انسولين گفته مي‌شود.

بهترين راه تشخيص مقاومت در برابر انسولين، اندازه گيري انسولين ناشتا قند خون ناشتا و برخي عوامل ديگر است که در آزمايشات پيشنهادي دفتر پژوهشي طب پيشگيري ذکر گرديده است.

بالا رفتن تري گلسيريد خون

با بالا رفتن انسولين سرم آرام آرام تري گلسيريد خون بالا مي‌رود و قند اضافي چون سوخته نمي‌شود تبديل به چربي مي‌شود و در کبد و ساير نقاط بدن ذخيره مي‌شود و لذا علت اصلي چاقي، خوردن قند و شکر، نوشابه‌هاي شيرين، آب ميوه‌هاي شکردار، نان، ماکاروني، برنج و انواع شيريني و کيک و شکلات است و نه چربي.

يادمان باشد ميزان تري گلسيريد خون حداکثر 100 ميلي گرم در هر دسي­ليتر خون عدد مطلوبي است و هرچه از اين عدد به بالا برويم، خود را با خطر بيماري‌هاي قلبي و عروقي مواجه مي‌کنيم.

برنامه‌هاي غذايي پيشنهادي دفتر پژوهشي طب پيشگيري

در دفتر پژوهشي طب پيشگيري، برنامه‌هاي غذايي بر اساس گروه‌هاي خوني مختلف دسته­بندي شده و نمونه غذاهاي پيشنهادي براي سي روز در جدولي آمده است. خوانندگان عزيز اين مقاله مي‌توانند در تماس با دفتر پژوهشي کتاب «راهکارها و دستورالعمل‌هاي تغذيه سالم» را از مسئولين دفتر دريافت نموده و به روش‌هاي پيشنهادي عمل نمايند.

 

 

 


 دکتر محمدمهدي شريفي (RNCP-ROHP)

مشاور بين المللي تغذيه

عضو سازمان بين المللي مشاورين تغذيه در کانادا (IONC)
مدير دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايرانفهرست منابع

 

 

-            Roger VL, GOAS, Lioyol-Jones DM, et al. Heart disease and stroke statistics, 2012 update: a report from the American Heart Association. Circulation. Epub 2011 Dec. 15.

-            Heidenreich PA, Trogdon JG, Khajou OA, et al. Forecasting the future of cardiovascular disease in the United States: Circulation, 2011, 123: 933-44. Epub 2011 Jan 24.

-            Konig, L. Et al. Sweetend Beverape Consumption, Incident Coronary Heart Disease and Biomarkers of Risk in Men. Criculation, March 12, 2012 Online.

-            Jenkins, J. The relation of low glycemic index fruit consumption to glycemic control and risk factors for coronary heart disease in type 2 diabetes. Diabetologia, 54(2). 271-279. 2011.

مطالب مرتبط با این مقاله
طـــــــراحی و پیاده سازی وب سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان