پیشگیری 
Skip Navigation Links
    باز هم می شنوم بوی گرفتاری خویش
  • +تلاش روز افزون اين مجموعه هدايت مراجعين خود به سمت سلامتي است.
  • +پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.
  • +به سايت دفتر پژوهشي طب پيشگيري(نسيم دانش) خوش آمديد.
در این بخش شما می توانید اطلاعاتی نظیر دانستنیها و اطلاعات مفید در زمینه پزشکی و ... کسب نمایید
تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :   تعداد بازدید این مقاله  5675

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :      
بازگشت

رنگ جوتن

موضوع مقاله : رايج ترين کمبودهاي ويتامين و مواد معدني :

شرح :

رايج ترين کمبودهاي ويتامين و مواد معدني


دفتر پژوهشي طب پيشگيري

مرکز مشاوره تغذيه سلولي و طب ضد پيري

 (تغذيه طب تغذيه - طب ارتومولکولار)

 

 

تهران- خيابان آفريقا- خيابان شهيد عاطفي شرقي شماره 48 طبقه اول- واحد 1

تلفن: 22051244 22058193         فاکس: 22051268

 

sharifi@consultant.com

www.pishgiri.com

www.facebook.com/pishgiri


اگر ما يک برنامه غذايي مانند آنچه در نشريات دفتر پژوهشي بويژه در کتاب (بايدها و نبايدهاي تغذيه سالم) آمده را رعايت کنيم تا حدودي اکثر مواد غذايي مهم به بدنمان ميرسد ولي کافي نيست زيرا نحوه کشت محصولات کشاورزي عناصر فقيري بدست مي دهد . مصرف کودهاي شيميايي و سموم دفع آفات نباتي بسياري از محصولات کشاورزي را بي محتوي نموده و خاصيت تغذيه اي آنها کاهش مي­يابد. از طرف ديگر به لحاظ بکارگيري روش هاي فرآوري غير علمي بسياري از غذاها بيشتر ويژگي هاي مفيد خود را از دست مي دهند و آنگاه به چرخه مصرف انسان وارد مي شوند. براي نمونه گندم را مثال مي زنيم که حدود 18 درصد پوست? آن جدا مي شود و آرد سفيد به نانوايي ها داده مي شود. حتي اخيراً نان سنگک هم که بطور سنتي از آرد سبوس دار درست مي شد از آرد سفيد درست مي شود و در نتيجه به بالا رفتن قند خون منجر مي شود و فرسودگي لوزالمعده را به همراه مي آورد. براي اينکه از موضوع اين مقاله دور نشويم پيشنهاد مي شود مقاله (خطر در کمين است ) را در وب سايت طب پيشگيري (www.pishgiri.com) مطالعه کنيد.

نکته مهم ديگر بحث هضم و جذب است که چنانچه در شرايط خوبي نباشد گرچه که ما خوب غذا مي خوريم ولي اگر غذا را خوب هضم نکنيم در نتيجه خوب هم جذب نمي کنيم  و لذا اينکه گفته مي شود انسان نتيجه آن چيزهايي است که مي خورد اشتباه است و بايد گفته شود انسان محصول غذاهايي است که خورده، هضم کرده و به خوبي جذب نموده و در نهايت تحت سوخت و ساز مناسب قرار گرفته است .

خوشبختانه در طب ارتومولکولار روشي دقيق که براساس تفسير نشانه هاي بدن انسان طراحي شده و در اصطلاح به (Nutritional Symptomatology) معروف مي باشد وجود دارد که فعلاً دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايران از اين روش علمي استفاده مي کند. با اين روش کمبود بيشتر ويتامين هاي محلول در آب، محلول در چربي، مواد معدني، آنزيم ها، اسيدهاي آمينه، اسيدهاي چرب ضروري به خوبي کشف مي شوند.

علاوه بر آن کم کاري اندام هاي مختلف بدن از جمله معده، رود? کوچک، رود? بزرگ، لوزالمعده، کبد و کيسه صفرا، کليه و مثانه، غدد فوق کليوي، غده تيروئيد، غده هيپوفيز، غده تيموس با همين روش نشانه شناسي تغذيه اي مشخص مي شود. و بالاخره اختلالات در عملکرد سيستم دفاعي، سيستم عصبي، گردش خون، سيستم گوارشي و متابوليزم قند خون نيز مورد ارزيابي قرار مي گيرد. اطلاعات بيشتر در اين مورد را از وب سايت www.pishgiri.com استخراج بفرمائيد.

رايج ترين کمبودها

1- ويتامين D

کمبود اين ويتامين در همه سنين اتفاق مي افتد بويژه در کساني که از کرم هاي ضد آفتاب استفاده مي کنند و پوشش زيادي دارند و کمتر در معرض نور خورشيد قرار مي گيرند .

پژوهشگران تخمين ميزنند که حدود 50 درصد مردم دچار کمبود ويتامين D مي باشند و اين در افراد مسن تر بيشتر رايج است.

علاوه بر نشانه هايي که در تست تغذيه (نشانه شناسي تغذيه اي) کمبود ويتامين D را مشخص مي کنند. سن بالا تر از 50 سال، پوست هاي تيره، چاقي، استخوان درد، عرق کردن در سر و سيستم دفاعي ضعيف نيز نشان از کمبود ويتامين D دارند.

پيشنهاد اين است که هر کس دوبار درسال ميزان ويتامين D خود را اندازه گيري کند و اندازه مناسب که در افراد سالم ديده مي شود بين 50 تا 70 نانوگرم بر ميلي ليتر است.

چگونه ويتامين D بدنمان را بالا ببريم ؟

براي اينکه به اين ميزان ويتامين D دست پيدا کنيم لازم است در ساعات بين 10 تا 12 ظهر در معرض نور خورشيد قرار بگيريم و حداکثر بدنمان در مقابل تابش نور قرار گيرد. البته در اين ساعات که تابش نور خورشيد شديدتر است حداقل زمان مثلاً 10 دقيقه نورگيري کافي است مشروط بر آنکه در صبحانه غذاي پر کلسترول مانند تخم مرغ و کره حيواني خورده باشيم .

 

2- امگا 3 (اسيد چرب)

ميزان کم چربي امگا 3 که داراي دو ماده مهم معروف به (EPA) و (DHA) مي باشد باعث بروز مرگ زودرس در اثر هر نوع بيماري است و بويژه در امريکا يکي از مهمترين علل مرگ و مير است .

بسياري از مردم روغن هاي مايع مصرف مي کنند که بيشترين ميزان امگا 6 را دارا است و اين اسيد چرب باعث التهاب مي شود. در حاليکه امگا 3 خاصيت ضد التهابي دارد و به ميزان کافي مصرف نمي شود.

روغن امگا 6 باعث بالا رفتن عوامل التهابي مي شود که باعث بروز بيماري هايي نظير قلبي و عروقي، سرطان، افسردگي، آلزايمر، آرتريت روماتوئيد ، ديابت و نظاير مي شود نشانه هاي کمبود امگا 3 و يا نسبت نامناسب امگا 3 به امگا 6 علاوه بر آنچه در تست تغذيه آمده عبارتند از :

پوست خشک، زبر، پوسته پوسته، شوره سر، موهاي خشک و شکننده، خستگي، دردهاي پريود، حواس پرتي و بي توجهي .

نسبت ايده آل بين امگا 3 و امگا 6 يک به يک است يعني نسبت مساوي از هر دو بايستي استفاده شود.

منابع غني امگا 3 عبارتند از ماهي هاي چرب از جمله ماهي قزل آلا، گردو، تخم کتان قرمز، شاهدانه.

در پيشنهادات دفتر پژوهشي مغز دانه ها و شير شاهدانه و نيز شير بادام به عنوان يکي از غذاهاي مهم آمده است و نحوه توليد شير مغزها نيز شرح داده شده کافيست به کتاب (بايدها و نبايدهاي تغذيه سالم) مراجعه کنيد.

دقت کنيد که امگا 3 ميل ترکيبي زياد با اکسيژن دارد و لذا در معرض نور و حرارت زود فاسد شده و خاصيت حيات بخش خود را از دست مي دهد .

3- ويتامين K2

ويتامين K نيز مانند ويتامين D در سلامتي عروق، بازسازي و ترميم سلولي، رشد سلولي، سلامتي بارداري و پيشگيري از سرطان نقش حياتي دارد .

جالب است بدانيم که بدون وجود کافي ويتامين D ويتامين K2 کار خود را به خوبي انجام نمي دهد و بدون مقدار کافي ويتامين K2 ويتامين D نمي تواند کارش بدرستي انجام دهد لذا هنگام تهيه کردن مکمل غذايي بهتر است هر دو ويتامين در کنار هم وجود داشته باشند.

بعلاوه اين دو ويتامين D و K2 و مواد معدني کلسيم و منيزيوم هم اثر تقويت کننده رويهم دارند و تاثيرشان تشديد مي شود وقتي با هم مصرف شوند.

در حاليکه ويتامين K1 در انعقاد خون تاثير بسزا دارد و در سبزيجات تيره مانند برگ چغندر، برگ ترب و سبزيجات مختلف يافت مي شود. ويتامين K2 بيشتر در غذاهاي تخمير شده خام وجود دارد ، مانند شوري، ترشي، کلم شور و آنچه در آلمان با نام زاور کراوت (Sauerkraut) شناخته مي شود.

لبنيات فرآوري نشده هم داراي مقادير کافي ويتامين K2 مي باشد به شرطي که حيوانات مورد نظر در صحرا چريده باشند و به آنها گندم و جو داده نشده باشد. ويتامين K2 از خوردن علوفه صحراهاي دست نخورده درشير گاو و گوسفند و بز ساخته شده و در فرآورده هاي لبني وجود دارد .

چنانچه نياز به مصرف مکمل غذايي پيدا کرديد تا بتوانيد ويتامين K2 بدست بياوريد آنگاه نوعي از آن بنام (MK-7) که مخفف Menaquinone – 7 مي باشد و از غذاي واقعي بدست آمده بهترين گزينه است .

4- منيزيوم Magnesium

منيزيوم چهارمين ماده معدني فراوان بدن انسان است و اين در حالي است که اکثر مردم دچار کمبود اين عنصر حياتي مي باشند. منيزيوم باعث مي شود فعاليت هاي بيوشيميايي بدن به خوبي عمل نکند. در نتيجه ضعيف شدن سوخت و ساز اختلالات مختلفي در بدن انسان روي مي دهد که مشروحاً در تست تغذيه (نشانه شناسي تغذيه اي) آمده و در اينجا ما بطور خلاصه ذکر مي کنيم :

-       بروز سردرد بويژه سردردهاي ميگرني

-       بالا رفتن فشار خون

-       بالا رفتن احتمال حمله قلبي و سکته مغزي

-       احتمال بوجود آمدن مرگ هاي ناگهاني در اثر ايست قلبي

-       بوجود آمدن اسپاسم هاي عضلاني

-       بالا رفتن سطح انسولين در گردش

-       بالا رفتن خطر ابتلا به ديابت

-       کاهش توليد مهمترين آنتي اکسيدان بدن معروف به گلوتاتيون (Glutathione)

-       بالا رفتن مقاومت سلولي در مقابل انسولين

چگونه ميزان منيزيوم بدن را افزايش دهيم ؟

هنوز در پزشکي رايج روشي آزمايشگاهي براي پي بردن به ميزان منيزيوم بدن وجود ندارد (سال 1394) و لذا بهترين روش کشف کمبود احتمالي منيزيوم انجام (پروتکل جامع پيشگيري) يا همان تست نشانه شناسي تغذيه اي است که فعلاً در ايران در (دفتر پژوهشي طب پيشگيري) انجام مي­شود. هنگامي که با اين روش مشخص گرديد دچار کمبود منيزيوم هستيم بايد از سبزيجات سبز تيره، شکلات تلخ، مغز خام دانه ها مانند تخمه آفتاب گردان، تخمه کدو، پسته، بادام، فندق، بادام هندي و نظائر استفاده کنيم .

در صورتيکه کمبود شديد باشد بايستي با مشورت متخصص طب ارتومولکولار از مکمل هاي غذايي حاوي منيزيوم استفاده شود که مهمترين نوع آنها که قابليت جذب بهتر و بيشتري دارد
دو ترکيب بنامهاي گليسينيات منيزيوم و ترئونات منيزيوم از بهترين انواع موجود در بازار هستند.
(Magnesium Glycinate)
و (Magnesium threonate)

5- ويتامين B12

ويتامين B12 معروف به کوبالامين يا ويتامين انرژي دهنده است . مهمترين نقش اين ويتامين
عبارتست از :

-       تشکيل غلاف عصب معروف به ميلين

-       کمک به سنتز دي ان ا (DNA)

-       توليد گلبولهاي قرمز

-       توليد انرژي

معمولاً به دو طريق مهم ما دچار کمبود ويتامين B12 مي شويم و آن اينکه يا در غذاي مصرفي ما وجود ندارد و يا ما قادر به جذب آن نيستيم.

در آمارهاي کشور آمريکا معمولاً 25 درصد مردم دچار کمبود اين ويتامين مهم مي باشند و 25 درصد ديگر دچار کمبود شديد مي باشند و در نتيجه علائم و نشانه هاي زير در آنها بروز مي کند.

-       حواس پرتي

-       اختلال در حافظه

-       تغيير خلق و خوي

-       بي حالي

-       خستگي

-       ضعف عضلاني

-       خارش در نوک انگشتان دست و پا

اشکال عمده کمبود اين ويتامين اين است که علائم کمبود را تا سال ها ممکن است بروز ندهد و زمانيکه کمبود به مرحله خطر ميرسد آنگاه نشانه هاي ذکر شده و برخي نشانه هاي ديگري که بطور مشروح در تست تغذيه (نشانه شناسي تغذيه اي معروف به پروتکل جامع پيشگيري) آمده است بروز مي کند. منبع غذايي حاوي اين ويتامين گوشت و مرغ و ماهي و تخم مرغ است و بويژه گوشت حيواناتي که بطور طبيعي به چرا رفته اند حاوي مقادير بيشتري B12 مي باشد نسبت به دام هايي که پرواربندي شده و به آنها غلات داده مي شود.

چنانچه پزشک به شما ويتامين B12 تجويز نموده در آن صورت نوع تزريقي آن بهترين گزينه است .

6- ويتامين E

مهمترين نقش اين ويتامين حفاظت از مغز و چشمان است و نقش هاي ديگر آن تنظيم سطح مناسب کلسترول، مبارزه با راديکالهاي آزاد و جلوگيري از پيري زودرس است.

بايستي بسيار مراقب کمبود اين ويتامين بود زيرا استمرار کمبود اين ويتامين به تخريب مغز منجر مي شود و ترميم چنين تخريبي بسيار مشکل است.

آنچه بنام ويتامين E معروف شده در واقع طيف وسيعي از 8 نوع مولکول است که بخشي
 توکوفرول
(Tocopherols) و بخش ديگري (Tocotrienols) ناميده مي شوند. چنانچه
 اين ويتامين را تحت نام طيف کامل ويتامين
E بخريم ارجحيت دارد که در اصطلاح انگليسي
 
(Full Spectrum Vitamin E) ناميده مي شود.

ويتامين E طبيعي که نوع قابل استفاده و ارزشمند آن مي باشد به نام هاي(d- alpha – tocopherol) و (d – beta – tocopherol) در داروخانه ها يافت مي شود در حاليکه نوع مصنوعي آن که توسط دفتر پژوهشي طب پيشگيري حمايت و توصيه نمي شود با حروف (dL) خوانده مي شود.

منابع غذايي تامين کننده نوع مرغوب ويتامين E عبارتند از :

-       مغز خام تخمه آفتاب گردان

-       مغز خام تخمه کدو

-       پسته خام

-       فندق خام

-       بادام خام

-       گردو

-       روغن زيتون با پرس سرد

-       روغن کنجد با پرس سرد

چنانچــه خواننـدگـان اين مقــاله روش هاي تغــذيه اي پيشنهادي دفتــر پژوهشي را از کتاب
(بايدها و نبايدهاي تغذيه سالم)
استخراج و مورد استفاده قرار دهند به ميزان کافي ويتامين
E نيز به بدن انسان ميرسد.

7- ويتامين A

ويتامين A نيز يکي از ويتامين هاي محلول در چربي است که براي سلامت پوست، دندانها، استخوان ها غشاء سلولها و ديد چشمان بسيار لازم و حياتي است. به علاوه يکي از مهمترين کمک کننده هاي سيستم ايمني بدن ويتامين A مي باشد.

پژوهش هاي علمي دانشمندان نشان داده که ويتامين A و ويتامين D اثر مستقيمي روي يکديگر دارند . به اين ترتيب که اگر ويتامين A کمبود باشد ويتامين D کمتري نيز جذب بدن مي شود و بر عکس و اگر ويتامين D کم باشد اثر ويتامين A در بدن خنثي شده و حتي ممکن است اثر سمي روي بدن بگذارد. هنوز راه درازي در پيش است که علم به راز اين معما پي ببرد زيرا تاکنون نسبت بين ويتامين A و D کشف نشده است در حاليکه مثلاً نسبت بين اسيد چرب امگا 3 و 6 کاملاً مشخص شده که يک به يک بهترين نسبت بين اين دو مي باشد.

دو نوع ماده وجود دارد که ويتامين A ناميده مي شوند و يا تبديل به ويتامين A مي شوند يکي بنام رتينول (Retinol) ديگري بنام بتاکروتن (beta – carotene) که هر دو فرم هاي مهمي از ويتامين A مي باشند. تامين ويتامين A از بتاکاروتن به تنهايي بسيار مشکل است مگر اينکه دستگاه گوارش بسيار عالي داشته باشيم که امروزه با وجود اين همه غذاهاي ناسالم، هواي بد و استرس هاي فراوان عملاً ممکن است .

بهترين روش تامين ويتامين A در فرم (Retinol) خوردن کره حيواني، گوشت و مرغ، ماهي و جگر و دل و قلوه است. اما از آنجا که اين غذاها بدن را اسيدي مي کنند لذا نبايستي در مصرف آنها زياده روي شود. رتينول (Retinol) ويتامين A ي شکل يافته است که در غذاهاي حيواني به شرح بالا و در تخم مرغ يافت مي شود.

بتا -  کاروتن (beta – Carotene) يک پيش ساز ويتامين A مي باشد که در ميوه ها، سبزيجات و صيفي جات بويژه زرد رنگ مانند هويج يافت مي شود. براي اينکه بتا کاروتن به رتينول تبديل شود ما به دستگاه گوارش بسيار سالم و ترشح مناسب صفرا نياز داريم و از آنجا که نسبت بين ويتامين A و D نيز مهم است لذا آفتاب گيري روزمره نيز بسيار مهم است .

8- يد (Iodine)

يد نيز يکي از مهمترين عناصر حياتي بدن است که در اکثر اندام هاي بدن وجود دارد و بويژه براي عملکرد تيروئيد نقش حياتي ايفا مي کند.

آمارها نشان مي دهد که حدود 40 درصد از مردم دنيا دچار کمبود اين عنصر جدول تناوبي عناصر هستند نشانه هاي کمبود يد علاوه بر ليست بالا بلندي که در تست تغذيه وجود دارد به شرح زير است :

-       خشک شدن دهان و کم شدن آب دهان

-       کم شدن سطح هوشياري و به اصطلاح عام خنگ شدن

-       غدد ريز در تيروئيد

-       زبر شدن پوست

-       درد در جاي جاي بدن

-       فيبروز و يا فيبروميالژيا

و اما از طرف ديگر خطر مصرف زياده از حد يد نيز بايستي در نظر گرفته شود. ما در دفتر پژوهشي طب پيشگيري براي تامين يد مورد نياز به افراد مصرف کلپ (Kelp) و اسپيرولينا (Spirulina) و کلرلا (chlorella) را پيشنهاد مي کنيم. علاوه بر اين ها مصرف تخم مرغ خوب و شير بز نيز منابع خوبي براي تامين بخشي از يد مورد نياز بدن مي باشند.

9- کلسيم (Calcium)

کلسيم براي سلامت  استخوان ها و تبادل پيام هاي عصبي و تنظيم pH بدن ضروري است اما خوردن مکمل کلسيم که بيشتر به شکل کربنات کلسيم عرضه مي شود براي سلامتي خطرناک است زيرا ممکن است منجر به سکته قلبي يا سکته مغزي شود. کلسيم بايستي حتماً همراه با ويتامين D ، ويتامين K2 و منيزيوم متعادل شود و ما در دفتر پژوهشي از مکمل هايي استفاده مي کنيم که نسبت معيني از هم? اين عناصر مهم را در بر داشته باشند. البته ما در درجه اول از برنامه غذايي براي تامين اکثر ويتامين ها و مواد معدني استفاده مي کنيم که طي جداولي و با توجه به گروه خوني افراد تدوين شده است. براي استفاده از اين جداول هم مي توانيد از سايت www.pishgiri.com استفاده کنيد و هم مي توانيد با تهيه کتاب ( بايدها و نبايدهاي تغذيه سالم) از جدول آن استفاده کنيد.

اگر ما کلسيم زيادي مصرف کنيم بدون مصرف منيزيوم عضلات ما دچار انقباض مي شود و اين زماني که عضله قلب دچار انقباض شود بسيار خطرناک است و شايد يکي از دلايل برخي مرگ هاي ناگهاني بويژه در جوانان مصرف بي رويه کلسيم به تنهايي و کمبود منيزيوم مي باشد.

* مشاهده مي کنيد که بسيار مهم است که ما با استفاده از روش (نشانه شناسي تغذيه اي) به کمبودهاي کلسيم و منيزيوم پي ببريم و با مشورت متخصص طب ارتومولکولار هم غذاي خود را تنظيم کنيم و هم از مکمل هاي مرغوب و مفيد استفاده کنيم. (Nutritional Symptomatology)

ما همچنين به ويتامين K2 نياز داريم . نقش اين ويتامين تا آنجائيکه پژوهشگران کشف کرده اند اين است که کلسيم را از جاهايي که ممکن است مسئله ساز باشد مانند عروق به استخوان ها و دندان ها هدايت مي کند و اين نقش بسيار مهمي براي اين ويتامين است. به همين دليل است که گفته مي شود 70 تا 80 درصد از غذاهاي مصرفي روزانه ما خام باشد و از نوع سبزيجات و صيفي جات زيرا از اين طريق هم کلسيم مي توان گرفت و هم منيزيوم و ويتامين K2 و با مصرف تخم مرغ که جزو لاينفک برنامه پيشنهادي دفتر پژوهشي است ويتامين D مي توان دريافت کرد.

منابع خوب تامين کلسيم و ساير مواد معدني و ويتامين هاي مکمل آن

-       شير بز، پنير بز، ماست بز، ماست گاو و پنير گاو (براي کساني که حساسيت ندارند)

-       بادام

-       پسته

-       فندق

-       سبزيجات مختلف

-       کنجد و نوع آسياب شد? آن معروف به ارده

-       تخم مرغ

-       گوشت و مرغ و ماهي (بدون زياده روي)

-       کلم، گل کلم و کلم بروکلي

-       خيار و فلفل دلمه اي

-       جوانه ها بويژه جوانه : آلفا آلفا و جوانه ماش

10- آهن (Iron)

آهن يکي از مهمترين و حياتي ترين فلزات مورد نياز بدن است که در اکثر پروتئين ها و آنزيم هاي بدن وجود دارد بويژه آنهايي که مسئوليت اکسيژن رساني به سراسر بدن را عهده دار هستند.

يکي از مهمترين آنها هموگلوبين (Hemoglobin) است که در گلبولهاي قرمز خون وجود دارد و به اکسيژن وصل شده و آن را به تمام نقاط بدن منتقل مي کند. بدون اکسيژن رساني سلولها به سرعت از بين مي روند.

عوارض ظاهري کمبود آهن

-       خستگي

-       سيستم ايمني ضعيف

-       کم خوني ناشي از کمبود آهن

-       رنگ پريدگي

-       ناخن هاي روشن

-       بسياري از نشانه هاي ذکر شده در تست تغذيه (پروکل جامع پشيگيري)

اين کمبود بيشتر کودکان و زنان قبل از شروع يائسگي را تهديد مي کند و لازم است با انجام آزمايشات استاندارد پزشکي اين کمبود مشخص و با روش هاي طبيعي جبران شود. البته تست تغذيه نيز با دقت زيادي به کمبود آهن پي مي برد و لذا روشي مطلوب و طبيعي براي تشخيص کمبودهاي اکثر مواد معدني است.

در حاليکه حدود 25 درصد از جمعيت جهان از کمبود آهن رنج مي برند بايد دانست که زيادي تجمع آهن نيز باعث عفونت شده و مشکلات سلامتي زيادي بوجود مي آورد.

 مهمترين تجمع آهن در افرادي بروز مي کند که به بيماري ژنتيکي معروف به هموکروماتوز (Hemochromatosis) دچارند. 

لذا  ما در دفتر پژوهشي بطور مرتب سطح فريتين (Ferritin) خون افراد را مد نظر و مورد بررسي قرار مي دهيم تا در محدوده 80 و يا بين 40 تا 60 قرار داشته باشد. البته افراد مبتلا به هموکروماتوز ممکن است فريتين بالاتر را هم حتي پس از چندين بار خون دادن تجربه کنند که لازم است زير نظر پزشک معالج خود باشند و اعدادي را که پزشکشان مي پذيرد مد نظر قرار دهند.

آهن يک اکسيد کننده قوي است و لذا وجود آهن زيادي در بدن مي تواند عواقب بسيار ناخوشايندي داشته باشد و لذا خوردن مولتي ويتامين هاي آهن دار و يا ترکيبات آهن دار ديگر ابداً توصيه
نمي شود. خاصيت اکسيد کنندگي آهن باعث بوجود آمدن راديکال هاي آزاد شده و مي تواند تخريب هاي وسيع سلولي ايجاد کند .

آزمايش فريتين (Ferritin Test)

خوشبختانه آزمايش ميزان آهن بدن از طريق آزمايشگاهي و با آزمايش خون بسيار ساده است. در اين آزمايش ميزان فريتين خون (Ferritin) بر حسب نانوگرم بر ميلي ليتر اندازه گيري مي شود و چنانچه از عدد 80 بالاتر بود لازم است براي کساني که مي توانند خون اهدا کنند اين کار انجام شود و براي کساني که واجد شرايط نيستند فصد خون انجام شود که معمولاً در بيمارستان ها و درمانگاه ها اين کار انجام مي شود.

علاوه بر اين فرد داراي فريتين بالا بايستي از خوردن گوشت و غذاهاي آهن دار اجتناب کند تا سطح آهن بدن به حد مطلوبي برسد.

نتيجه آزمايش بايستي بين 20 تا 80 نانوگرم بر ميلي ليتر باشد. چنانچه از 20 کمتر بود يعني فرد دچار کمبود آهن است و چنانچه از 80 بيشتر بود يعني آهن زيادي در بدن است که بايستي اقدام شود.

ما در طب ارتومولکولار اعداد بين 40 تا 60 نانوگرم بر ميلي ليتر را بهترين ميزان آهن در بدن مي شناسيم و شرايط ايده آل اين است که در اين طيف قرار داشته باشيم. انجام آزمايش طبق ليست دفتر پژوهشي براي هر سال يک بار کل آزمايشات و هر 6 ماه آن بخش از آزمايشات که از حد عادي کمتر يا زيادترند توصيه مي شود.

 

11- کولين (Choline)

کولين يکي از ويتامين گروه B و محلول در آب است. اين ويتامين براي سلامت مغز بسيار ضروري است. اين ويتامين پيش ساز يک ناقل مهم عصبي به نام استيل کولين است (Acetylcholine) که نقش بسيار مهم ضد التهاب دارد.

در آمارهاي کشور آمريکا حدود 90 درصد مردم دچار کمبود اين ويتامين مي باشند و در نتيجه اکثراً دچار حواس پرتي، خستگي و افت حافظه مي باشند.

بدن انسان ميزان کمي از اين ويتامين را سنتز مي کند تا انسان در خطر نباشد اما تامين اين ويتامين از طريق خوردن تخم مرغ کامل امکان پذير است زيرا بيشترين ميزان کولين در زرد? تخم مرغ قرار دارد.

ساير منابع خوب تامين کولين (Choline)

-       گوشت گوسفند

-       شير بز

-       جگر گوسفند و گوساله

-       جوانه گندم

-       کلم بروکلي

-       ماهي سالمون

چه غذاهايي بخوريم تا کمبودهاي ذکر شده را به حداقل برسانيم :

بهترين روش انتخاب غذاهاي مصرفي در هرم غذايي جديد که مورد تائيد طب ارتومولکولار است و در انتهاي کتاب (بايدها و نبايدهاي تغذيه سالم) آمده قابل مشاهده است. ما بايستي از مصرف غذاهاي کارخانه اي و کنسروي پرهيز کنيم. هرگز از ماست هايي که امروزه در کارخانجات مدرن درست مي شود مصرف نکنيم زيرا اغلب داراي شير خشک وساير افزودني هاي مضر هستند. از سبزيجات و صيفي جات سالم بهره ببريم که اخيراً به همت برخي از افراد کشت آنها رواج پيدا کرده است. آدرس اکثر اين افراد و مراکزي که سبزيجات و صيفي جات سالم مي فروشند در وب سايت طب پيشگيري آمده است : www.pishgiri.com

غذاهاي پيشنهادي دفتر پژوهشي که براساس گروه خوني تدوين شده اند بهترين گزينه براي غذاهاي سالم هستند . در کتاب (بايدها ونبايدهاي تغذيه سالم) در پيوست هاي انتهاي کتاب ليست غذاهاي سالم ديگري نيز ذکر شده مانند آب قلم گوساله، ترشيجات، جوانه ها، آب سبزيجات و مخلوط با ميوه جات که بهتر است از آنها به ميزان نياز استفاده نمائيم.
دکتر محمدمهدي شريفي (RNCP-ROHP)

مشاور بين المللي تغذيه

عضو سازمان بين المللي مشاورين تغذيه در کانادا (IONC)

مدير دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايران


مطالب مرتبط با این مقاله
طـــــــراحی و پیاده سازی وب سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان