پیشگیری 
Skip Navigation Links
    باز هم می شنوم بوی گرفتاری خویش
  • +تلاش روز افزون اين مجموعه هدايت مراجعين خود به سمت سلامتي است.
  • +پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.
  • +به سايت دفتر پژوهشي طب پيشگيري(نسيم دانش) خوش آمديد.
در این بخش شما می توانید اطلاعاتی نظیر دانستنیها و اطلاعات مفید در زمینه پزشکی و ... کسب نمایید
تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :   تعداد بازدید این مقاله  5451

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :      
بازگشت

رنگ جوتن

موضوع مقاله : شيـر گـاو :

شرح :

 

شيـر گـاو

Cows Milk

 


دفتر پژوهشي طب پيشگيري

مرکز مشاوره تغذيه سلولي و طب ضد پيري

 (تغذيه طب تغذيه - طب ارتومولکولار)

 

 

تهران- خيابان آفريقا- خيابان شهيد عاطفي شرقي شماره 48 طبقه اول- واحد 1

تلفن: 22051244 22058193         فاکس: 22051268

 

sharifi@consultant.com

www.pishgiri.com

www.facebook.com/pishgiri


 

 

خطرات مصرف شيرگاو براي انسان

شير همواره غذاي مطلوبي براي انسان بوده ودر فرهنگ هاي مختلفي در سراسر جهان مصرف شير رواج داشته است و از آنجا که در متون مذهبي نيز مصرف شير توصيه شده ، لذا طرح مسئله حساسيت (Allergy) يا عدم تحمل غذائي
 
(Food intolerance) با استقبال عمومي مواجه نمي شود. از سوي ديگر صنعت عظيمي بر پايه شير و فرآورده هاي آن در سراسر جهان ايجاد شده که فرآورده­هاي متعددي از شير تخميز شده درست مي کنند که براي ارتقاي سلامتي انسان مفيدند و زنجيره غذائي را کامل مي کنند.

دفتر پژوهشي طب پيشگيري در راستاي پيشگيري از بيماريهاي غير واگير و بر پايه مستندات و شواهد علمي مصرف شير گاو را براي انسان مفيد نمي داند زيرا هم قند شير معروف به لاکتوز و هم پروتئين شير به نام کازئين نياز به آنزيم هاي هضم دارند که انسان پس از سه سال سالگي آنها را توليد نمي کند (درصدي از انسانها البته اين قابليت را طي قرون و اعصار پيدا کرده اند.)

بسياري از مردم در اثر تبليغات گسترده شير را براي تأمين کلسيم مورد نياز مصرف مي کنند و اين در حاليست چنانچه شير به ماست يا پنير تبديل شود طبعاً کلسيم از بين نمي رود و مصرف ماست و پنير به عنوان دو غذاي مشتق شده از شير مزاياي خود را دارند.

امروزه با پيشرفت علم پزشکي بيماريهاي واگير در بسياري از نقاط جهان ريشه کن شده و اگر دستان ناپاکي هنوز دراين گوشه و آن گوشه دنيا با اهداف سياسي ويروس با باکتري خاصي را شيوع ندهند مشکل عمده اي در مورد بيماريهاي واگير وجود ندارد. لازم به ذکر است سوء تغذيه در کشورهاي فقير و تغذيه غير اصولي به ضعف سيستم دفاعي منجر شده و زمينه ساز بيماريهاي واگير مي شود.

اما هر چه علم پزشکي در زمينه بيماريهاي واگير با قدرت عمل مي کند در مقابل بيماريهاي غير واگير دست بسته و تقريباً تسليم است و به کنترل بيماري با استفاده از داروهاي شيميائي مبادرت مي کند و معمولاً جز در مواردي نادر درماني در کار نيست.

بيماريهائي نظير سرطان ديابت نوع 1 ديابت نوع 2 آرتريت آسم افسردگي- آلزايمر پارکينسون اي.ال.اس ام.اس (M.S) صرع و بسياري ديگر رو به افزايش هستند و دولت هاي کشورها به جاي اصلاح غذاي مردم به مصرف بيشتر داروي شيميائي روي مي آورند (نگاه کنيدبه سند چشم انداز پيشگيري از بيماري هاي غير واگير در ايران که اخيراً در تلويزيون جمهوري اسلامي ايران اعلام گرديد. مرداد ماه 1394)

از جمله خطراتي که از طريق غذا انسان را تهديد مي کند تبليغ به مصرف شير گاو است و از آن بدتر اينکه دست کارخانجات بزرگ لبني باز گذاشته شده تا فرآوردة تخميري شير را که ماست نام دارد با شيرخشک مخلوط و به نام گمراه کننده ماست به مردم عرضه کنند.

بدين ترتيب مردم بيشتر و بيشتر مريض مي شوند و البته وزارت بهداشت داروي بيشتر و بيشتري وارد مي کند و پزشکان بيشتري تربيت مي شوند و بيمارستانهاي جديدي ساخته مي شود که همة اينها براي امر اشتغال عالي و براي کاستن از درد و رنج انسانها بسيار بد است.

من خلاصه اي از متون تحقيقاتي مختلف را در مورد شير در ذيل ذکر مي کنم و قضاوت را به خوانندگان مي سپرم. يادمان باشد اگر مي گويند اهالي بلغارستان لبنيات مصرف مي کردند و عمر طولاني دارند آنان ماست واقعي مي خورند نه مخلوط ماست و شيرخشک و اينکه از چه زماني ديابت نوع 1 در کودکان ونوجوانان زياد شده آيا تبليغ به مصرف شير گاو و مصرف شيرگاو توسط خانواده ها باعث نشد؟

طب ارتومولکولار معتقد است مصرف غذاهاي ناسازگار مانند شير گاو باعث پريشاني وسردرگمي سيستم دفاعي در انسان مي شود و اين سربازان دفاعي به جاي حمله به دشمن ، به خودي حمله مي کنند و گستره اي از بيماريهاي خود ايمني را بوجود مي آورند که التهاب مفاصل ديابت نوع 1 و نوع 2 و آسم از جمله آنهاست

چرا شير گاو با وجود مغذي بودن براي مصرف کودکان مناسب نيست؟

1-ميزان مواد مغذي موجوددر شيرگاو، يک گوساله 20 تا 40 کيلوئي را در بدو تولد پس از سه ماه شير خوردن به يک گوساله 80 تا 160 کيلوئي مي رساند. هضم اين مقدار قند و پروتئين از عهده جهاز هاضمه ما بر نمي آيد.

2- بيش از 80 درصد مردم دنيا از سه سالگي به بعد آنزيم لاکتاز را که به مصرف هضم لاکتوز (قند شير) مي رسد،‌ندارند.

3- عدم هضم مناسب لاکتوز باعث ايجاد بيماريهائي نظير خستگي مزمن ، سرماخوردگي ، برونشيت وعفونت گوش مي شود.

4- عدم هضم پروتئين شير باعث ايجاد بيماريهاي دستگاه تنفسي و آسم مي شود.

5- وجود پروتئينهاي نشکسته و تجزيه نشده باعث ايجاد بيماريهاي خودايمني مي شود که مشهورترين آنها ديابت وابسته به انسولين در کودکان و نوجوانان است.

6- بوجود آمدن بيماري اوتيسم (Autism) پس از دو سالگي کودک به خوردن شير گاو نسبت داده مي شود.

7- براي بدست آوردن کلسيم مورد نياز بدن غذاهاي زير را مي توان استفاده نمود: ماهي ، بادام زميني، کنجد ، مغز تخمه آفتاب گردان ، لوبيا، سبزيجات، سبزي تيره ، بادام و جگر گوساله.

8- ميزان لاکتوز (قند شير) در شير انسان بسيار بيشتر از لاکتوز موجود در شير گاو است و دوران شيردهي بدن نوزاد بطور مادرزادي به توليد آنزيم لاکتوز مي پردازد. اين ميزان لاکتور براي رشد مغز بچه بسيار ضروري است. لاکتوز شير مادر به لاکتوز بتا معروف است (Beta-Lactose) و اين خاصيت را دارد که در رودة نوزاد باکتري لاکتوباسيلوس بيفيدا (Bacillus Bifida) را ايجاد مي کند در حالي که لاکتوز شير گاو آلفا لاکتوز نام دارد (Alpha-Lactose) و اين ويژگي را ندارد.

9- در رودة کوچک لاکتوز شکسته شده و به دو قند ساده به نام هاي گالاکتوز (Galactose) و گلوکز (Glucose) تبديل مي شود. گالاکتوز تنها مادة اصلي جهت ايجاد غلاف ميلين به دور اعصاب است (Myelin sheath) و لاکتوز شير مادرتنها منبع گالاکتوز است. خوراندن هر نوع شيريني ديگر به بچه ممکن است آسيب هاي جدي به مغز و سلسله اعصاب بچه وارد نمايد.

10- پروتئين شير مادر داراي 40 درصد کازئين (Casein) و پروتئين شير گاو 85 درصدکازئين است. کازئين پروتئيني است که قابل حل در آب نيست و لذا هضم کامل آن براي بچه بسيار دشوار است و براي بزرگسالان عملاً غير ممکن است.

11- اسيد آمينه سيستئين (Cysteine) در شير گاو يک چهارم اين اسيد آمينه در شير مادر است.

12- چربي اسيد لينولئيک موجود در شير مادر 8 درصد و در شير گاو 3 درصد است.

13- اسيد چرب ويژه اي به نام دي- هومو- گاما- لينولنيک اسيد (DGLA) در شير مادروجوددارد که در شيرگاو وجود ندارد.  اين اسيد چرب به توليد (PGI) پروستاگلندين کمک مي کند که اثر آن به تقويت عملکرد سيستم  دفاعي عملکرد مطلوب کليه ها ، فشار خون و خاصيت انعقادي خون منجر مي شود.

14- شير مادر ده برابر بيشتر ويتامين E دارد ،‌دو برابر ويتامين A و نيم برابر ويتامين B2 و B6. شير گاو در مقابل 7 برابر شير انسان فسفر و 5 برابر سديم دارد.

15- شير مادر عوامل ضد عفونت را در بر دارد که از مادر به بچه منتقل مي شود.

اين عوامل عبارتند از ايمونوگلوبولين (Immunoglobulins) ، لاکتوفرين (Lactoferrin) ؛ لويکوسايت (Leucocyte) و کمپلمنت (Complement).

اشتباه بزرگي که مادران مرتکب مي شوند اين است که قبل از سن دو سالگي به بچه ها غلات و شير گاو مي دهند و اين دو معروفترين غذاهاي آلرژي زا هستند و ممکن است سلامتي بچه را براي يک عمر به مخاطره بيافکنند.

خطرات شير گاو صنعتي

-مقادير زيادي هورمونهاي هيپوفيز استروئيدي هيپوتالاميک (از هيپوتالاموس) و تيروئيد در شيرهاي صنعتي وجوددارد.

-وجود (rBGH) به معناي هورمون رشد حيواني نوترکيب  :

(Recombinant Bovine Growth Hormone)

 

يک هورمون که به روش مهندس ژنتيک توليد شده و به گاو تزريق مي شود تا بازدهي شير افزايش يابد. در برسي هاي پژوهشگران رابطه اين هورمون با سرطان سينه ، روده و پروستات مشاهده شده است.


بخش دوم مقاله شير گاو


از زمانيکه هورمون رشد و کاربرد آن توسط سازمان غذا و داروي امريکا مجاز اعلام شده مردم شاهد رشد سريع انواع سرطان ، چاقيهاي مفرط و بلوغ زودرس در افرادي هستند که شير گاو مصرف مي کنند.

1-کارشناسان مي دانند که هورمون رشد به طور طبيعي در بدن گاو توليد مي شود همانگونه که در بدن انسان توليد مي شود. اما در امريکا شرکت معروف مونزانتو (Monsanto) هورمون رشد با استفاده از تکنيکهاي ژنتيکي توليد کرده که ميزان شيردهي گاو را بالا ببرد و در امريکا اجازه مصرف دارد.  نويسنده از اينکه هورمون رشد ژنتيکي در ايران هم مصرف مي شود يا خير اطلاعي ندارد.

2- کاربرد هورمون رشد در کشورهاي اروپائي ممنوع اعلام گرديده است. همينطور کشورهاي کانادا ،‌استراليا ، ژاپن ، نيوزيلند و اسرائيل از سال 2000 مصرف آن را ممنوع کرده اند.

3- کارشناســان تغذيــــه و پزشــــکي تغذيــه مــانند دکتــــر ساموئل اپستين
(Dr. Samuel Epestein) کتابي دارد تحت عنوان چه چيزي در شير وجود دارد
که در آن به خطرات
rBGH يا هورمون رشد نوترکيب مشروحاً پرداخته است. اين پزشک انساندوست حقايق تکان دهنده اي از پشت پرده مصرف هورمون رشد را بر ملا مي کند و به گونه­اي عمل مي شود که بسياري از فروشندگان شير از مصرف هورمون رشد صرفنظر مي کنند و کمپاني مونزانتو واحد توليد هورمون رشد مصنوعي خود را به کمپاني الي ليلي مي فروشد. معذالک هنوز ممنوعيت قطعي اعلام نشده و خطر در شيرهاي توليدي در امريکا و برخي کشورهاي ديگر همچنان باقي است.

4- يک خطر جدي براي انسان مصرف کنندة شير گاو

در شيرهاي توليدي به روش صنعتي که به گاوها براي افزايش شيردهي هورمون رشد شيميايي و مصنوعي معروف به (rBGH) مي دهند يک عامل مهم به نام اي.جي.اف. 1 يا (IGF1)  ايجاد مي شود که شبيه هورمون انسولين است و مطالعات دانشمندان نشان داده که اين هورمون باعث رشد تومور بويژه در سينه ، پروستات و رودة بزرگ انسان مي باشد.

5- پژوهشهاي اخير دانشمندان چيني نشان داده که اين هورمون (IGF1) باعث بروز بدخيمي در ريه مي شود. پژوهش ها نشان داد که افراد مبتلا به سرطان ريه مقاديري بسيار بيشتري فاکتور (IGF1)ل در خونشان ديده شده نسبت به گروهي که سرطان نداشتند.

6- در حاليکه مسئولين کمپاني مونزانتو و مسئولين سازمان غذا و داروي امريکا خطر انتقال هورمون از طريق نوشيدن شير را براي انسان جدي نمي دانند ، ولي تجربه ثابت کرده که اين هورمون اثرات مخرب سلامتي دارد.

7- دادن هورمون رشد به گاو براي ازدياد شير دهي باعث آماس پستان گاو مي شود و در نتيجه اين التهاب و تورم با مصرف آنتي بيوتيک کنترل مي شود و در آخر باقيمانده هاي هورمون آنتي بيوتيک وچرک وخون وارد شير گاو و آنگاه وارد بدن انسان مي شود.

 

چرک (pus)

در شيرهاي توليدي امريکا 322 ميليون تعداد گلبولهاي سفيد مرده در يک ليوان شير اندازه گيري شده است. در حاليکه توان انسان براي تحمل اين مقدار سلول کارائي ندارد. وجود اين مقدار چرک در شير باعث بروز بيماري کرون (بيماري التهابي روده) در انسان مي شود.

گلبولهاي قرمز

سازمانهاي ذيربط امر بهداشت در امريکا وجود 5/1 ميليون گلبول هاي سفيد را در هر ميلي ليتر از شير مجاز مي دانند و لذا مصرف کننده شير خون گاو را نيز در شير مي نوشد.

آنتي بيوتيکي

در روش صنعتي پرورش گاو و براي حصول اطمينان از سلامت گاو ها مرتباًبه آنها آنتي بيوتيک تزريق مي شود. در امريکا 38 درصد از شير گاو عرضه شده در امريکا آلوده به داروهاي شيميائي و آنتي بيوتيکي است که به گاوها تزريق يا داده مي شود.

همه اين داروها و شرايطي که گاو ها نگهداري مي شوند و نيز شيرگيري وسيع از گاو به منظور سود آوري باعث مي شود تا گاوها دائماًدر معرض استرس قرار بگيرند و دچار بيماري هاي التهابي شوند و همة‌ اين مشکلات از جمله هورمون هاي استرس از طريق نوشيدني شير وارد بدن انسان مي شود.

اينها خلاصه اي بود از آلودگي شيرهاي توليدي در امريکا که در مقياس وسيع صنعتي توليد وعرضه مي شوند. اما در ايران ، خود شاهد بوده ام که در يکي از گاوداريهاي بزرگ نزديک حسن آباد قم پودر امعاء و احشام حيواني در علوفه گاوها ريخته مي شد و اکنون همه مي دانند که بيماري جنون گاوي با خوراندن خوراکي هاي غير گياهي و با منشاء حيواني به گاوها شروع گرديد.

ما در طب ارتومولکولار نوشيدن شير گاو را ممنوع و توصيه به مصرف ساير شيرها داريم به شر زير :

-      شير برنج

-      شير بادام

-      شير بز

-      شيرشاهدانه

-      شير مغز خام تخمه آفتابگردان

-      شير مغز خام تخمه کدو

-      شير پسته

-      شير فندق

خطرات مصرف شير طبيعي و سالم گاو براي انسان

چنانچه در بعضي کشورها مانند سوئيس و آرژانتين گاوها به چرا برده شوند و از علوفه طبيعي و بدون سم تغذيه کنند، از داروهاي هورموني براي ازدياد شير استفاده نشود و به گاو آنتي بيوتيک داده نشود و شير بدست آمده عملاً ارگانيک باشد چه بايد کرد.

در اين حالت ماست و دوغ و کشک ، پنير و ساير فرآورده هاي لبني که از شير بدست مي ايد براي تکميل زنجيرة غذايي انسان عالي است ولي از نظر طب ارتومولکولار هنوز هم نوشيدن شير براي انسان به دليل عدم کفايت دستگاه گوارش براي هضم کامل آن ممنوع است زيرا حتي اين شير بسيار عالي و خالص ممکن است در معدة انسان بخوبي هضم نشود و باعث بروز بيماري هاي التهابي شده و سيستم دفاعي را دچار سردرگمي کند.

 

توصيه هاي اکيد دفتر پژوهشي طب پيشگيري براي پيشگيري مؤثر از بيماري هاي غير واگير :

1. 1.شير گاو در مدارس به کودکان داده نشود بلکه ماست و ميوه يا دسرهاي خوشمزه با پايه ماست داده شود.

2. 2.روي بسته بندي شير خطرات احتمالي آن ذکر شود.

3.3. وزارت بهداشت آزمايش غربالگري ناسازگاري غذائي را در مورد لبنيات براي بچه ها در چهارچوب بيمه رايگان ممکن کند. (Food IgG Screen Analysis)

4. 4.فرآوردة کفير و ماست پروبيوتيک بطور گسترده توليد شود.

5. 5.درج ترکيبات روي برچسب اجباري و کارخانجات لبني از مخلوط کردن شير خشک با ماست خودداري نمائيد.

6. 6.کارخانجات ديگر مانند بيسکوئيت ، کيک ،‌کلوچه ، شکلات و ... . از کاربرد شير خشک در ترکيبات محصولات خود منع شود.

7. 7.تيمي از پژوهشگران ايراني بررسي کنند چرا کشور امريکا به کشورهايي نظير ايران و افغانستان و برخي کشورهاي افريقايي شير خشک مجاني مي داد (حدود 50 سال پيش) و گسترش ديابت در سطح کنوني از کي  آغاز شد.

8.8. آجيل خام در مدارس به بچه ها داده شود و از نخودچي کشمش نيز به عنوان ميان وعده سالم استفاده شود.

9.9. شير بز از کشورهائي که توانائي توليد آن را دارند وارد شود تا ذائقه مردم آرام آرام به طعم خاص آن عادت کند.


10.صنايع تشويق شوند شير مغز دانه ها را در مقياس صنعتي توليد وعرضه کنند.


11.صنايع لبني تشويق شوند تا با شير نارگيل ، شير بادام ونظائر آن بستني درست کنند.


 

 


دکتر محمدمهدي شريفي (RNCP-ROHP)

مشاور بين المللي تغذيه

عضو سازمان بين المللي مشاورين تغذيه در کانادا (IONC)

مدير دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايران

مطالب مرتبط با این مقاله
طـــــــراحی و پیاده سازی وب سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان