پیشگیری 
Skip Navigation Links
    باز هم می شنوم بوی گرفتاری خویش
  • +تلاش روز افزون اين مجموعه هدايت مراجعين خود به سمت سلامتي است.
  • +پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.
  • +به سايت دفتر پژوهشي طب پيشگيري(نسيم دانش) خوش آمديد.
در این بخش شما می توانید اطلاعاتی نظیر دانستنیها و اطلاعات مفید در زمینه پزشکی و ... کسب نمایید
تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :   تعداد بازدید این مقاله  28095

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :      
بازگشت

رنگ جوتن

موضوع مقاله : 8 علامت هشدار دهنده در مورد احتمال کم کاري کليه ها :

شرح :

8 علامت هشدار دهنده در مورد احتمال کم کاري کليه ها

دفتر پژوهشي طب پيشگيري

مرکز مشاوره تغذيه سلولي و طب ضد پيري

 (تغذيه طب تغذيه - طب ارتومولکولار)

 

 

تهران- خيابان آفريقا- خيابان شهيد عاطفي شرقي شماره 48 طبقه اول- واحد 1

تلفن: 22051244 22058193         فاکس: 22051268

 

sharifi@consultant.com

www.pishgiri.com

www.facebook.com/pishgiri
 

با اينکه کليه ها اندام هاي مهم سم زدايي بدن هستند ولي کم کاري و تخريب هاي احتمالي به کليه ها علائم فوري و مشهود ندارند و گاهي بخش عمده اي از کليه ها ممکن است آسيب ديده باشد تا ما با خبر شويم. به همين دليل بسياري از افراد بصورت اتفاقي متوجه آسيب هاي کليه مي شوند. امروز ما بر اساس يک سري منبع مطالعاتي که در پايان مقاله خواهد آمد چند علامت هشدار دهنده را ذکر مي کنيم تا افراد کاملاً مورد توجه قرار دهند.

از آنجايي که کليه ها نقش تنظيم کننده حالت اسيدي بازي بدن را عهده دارند لذا دو عامل مهم در سلامت کليه ها ايفاي نقش مي کنند.

اول اينکه با بالا رفتن سن کليه ها بمرور کم کار مي شوند و دوم نقش خوراک در عملکرد کليه ها بسيار اساسي است.

سلامت استخوانها بستگي بسيار زيادي به سلامت کليه ها دارد زيرا چنانچه در اثر کم کاري کليه ها بدن اسيدي شود مرتباً کلسيم از استخوان ها شسته شده وارد خون مي شود تا حالت بازي را برقرار کند و لذا توجه به علائم هشدار دهنده و انجام اقدامات لازم به محض مشاهده اين علايم بسيار مهم است.

علاوه بر تنظيم pH بدن کليه ها سموم را دفع و تصميم مي گيرند کداميک از ويتامين ها و مواد معدني را دفع و کداميک را به درون بدن باز گردانند.

بنابر آنچه گفته شد کليه ها در مرکز سلامتي استخوان ها قرار دارند و توجه به سلامت کليه ها از اهم واجبات است.


نشانه هاي هشدار دهنده

1 پاهاي باد کرده، قوزک پا و صورت پف کرده

ماندگاري آب در بدن يا ورم در نقاط مختلف بدن يعني اينکه سيستم سم زدايي بدن دچار مشکل شده و اندامي در بدن کارش را بدرستي انجام نمي دهد يکي از مهمترين کارهاي کليه تنظيم مايعات بدن مي باشد و اگر کليه ها خوب کار نکنند آب در بافت هاي بدن تجمع مي کند. معمولاً اولين جاهاي بدن که متورم مي شوند عبارتند از قوزک پا، پاها، دستها و صورت. گاهي ساق پاها هم متورم مي شود.

2- تغييرات در شکل ظاهري ادرار رنگ و دفعات ادرار

توجه به تغيير رنگ ادرار تعداد دفعات ادرار ، بوي ادرار، رنگ تيره يا روشن ادرار همه و همه براي نظارت بر عملکرد کليه ها ضروري است.

نشانه هاي زير معمولاً بروز مي کند.

-       سخت ادرار کردن

-       ديدن خون در ادرار

-       دفعات کم ادرار

-       رنگ تيره ادرار

-       دفعات زياد ادرار و رنگ بسيار روشن ادرار اگر آب زياد ننوشيده باشيد.

-       کف زياد روي ادرار

-       بيدار شدن در شب بيش از يک بار با احساس ضرورت براي دفع ادرار

3- دل بهم خوردگي و استفراغ

بسيار طبيعي است که هنگامي که سموم از طريق ادرار دفع نمي شوند حالت تهوع داشته باشيم زيرا  سموم زيادي در بدن انباشته مي شود در پزشکي به اين حالت يورميا (Uremia ) گفته مي شود.

4- احساس خستگي و کسالت و تنبلي در طول روز

 هر کسي ممکن است روزهايي را در طول هفته کسل و خسته باشد شايد به دليل خوابيدن، استراحت کم، خوردن غذاي نامناسب يا هر عامل گذراي ديگر. اما گاهي خستگي به دليل کمبود هورمون بسيار مهم معروف به EPO يعني اريتروپوئيتين (Erythropoietin) مي باشد. اين هورمون توسط کليه ها توليد شده و ساخت گلبول هاي قرمز خون را تحريک مي کنند و اين گلبول هاي قرمز اکسيژن حيات بخش را به سراسر بدن انتقال مي دهند. کليه هاي کم کار و تحت استرس و فشار به ميزان کافي هورمون EPO توليد نمي کند در نتيجه از تعداد گلبول هاي قرمز کاسته شده و خستگي و ضعف بروز مي کند.

5- درد در ساق پاها

دردي که در نتيجه ناراحتي هاي کليه در پاها پديدار مي شود معمولاً در قسمت پشت ساق پا احساس مي شود و گاهي تا پايين پا انتشار مي يابد و با گرفتگي عضلات همراه مي شود.

اگر سنگ کليه در کار باشد درد در پشت انسان شديد است و البته ممکن است دليل آن کيست در کليه ها و يا حتي در کبد باشد.

6- طعم بد در دهان

 اگر کليه ها قادر نباشند وظايف خود را براي سم زدائي بدرستي انجام بدهند در آنصورت سم در بدن جمع مي شود که به اين حالت يورميا گفته مي شود (uremia). اين حالت مزه فلز مانند در دهان ايجاد کرده و ممکن است بوي تنفس هم غير مطبوع شود. ممکن است گاهي هنگام خوردن گوشت يا ساير غذاها احساس خوبي نداشته باشيم و بگوئيم غذا مزه هميشگي را ندارد يا بي مزه است. اين احساس ممکن است باعث بي اشتهايي فرد گردد و منجر به کاهش وزن ناخواسته شود. بنابر آنچه گفته شد کلاً خوردن گوشت براي کليه هاي کم کار مفيد نيست.

7- جوش هاي ريز روي بدن همراه با خارش ناراحتي پوستي همراه با خارش

هنگامي که اسيد اوريک و ساير سموم ناشي از سوخت و ساز خوب تخليه نشده و در بدن جمع مي شود معمولا خارش توام با بيرون ريزي خفيف بروز مي کند. جوش هاي ريز توام با خارش ممکن است به دلايل متعددي پيش بيايد ولي آنچه که به کليه ها مربوط مي شود معمولاً شديدتر و عميق تر است احساس مي کنيم زير لايه هاي پوستمان خارش دارد و گاهي ممکن است برجستگي هاي جوش مانند قرمز رنگ روي پوستمان پديدار شود.

8- کم خوني

همانگونه که در بالا شرح داده شد کليه ها هورموني ترشح مي کنند که به توليد گلبول هاي قرمز کمک مي کنند و معروف به EPO مي باشد. بدون ميزان کافي هورمون EPO گلبول هاي قرمز به مقدار کافي توليد نمي شود و کم خوني بروز مي کند. علائم کم خوني عبارتند از کم آورد نفس، احساس سرما داشتن، دست و پاهاي سرد حتي در شرايطي که محيط گرم است و سرگيجه دليل همه اين علائم کمبود اکسيژن در نتيجه کمبود گلبول هاي قرمز خون است.

چه عواملي باعث اختلال در عملکرد کليه ها مي شوند

عمده عامل کم کاري کليه ها برنامه غذايي است که بدن را اسيدي مي کند بويژه گوشت قرمز ولي علاوه بر گوشت قرمز قند و شکر و شيريني و نشاسته نيز بدن را اسيدي مي کنند.

در پژوهش هاي گسترده دانشمندان اثبات شده خوردن غذاهاي گوشتي به ميزان زياد و کم خوردن سبزيجات بسياري از افراد را تا حد از کار افتادگي کليه ها پيش برده است. نتيجه اينکه يک رژيم غذايي اسيدي سه برابر بيشتر کليه ها را در معرض آسيب جدي قرار مي دهد.

برنامه غذايي پيشنهادي دفتر پژوهشي طب پيشگيري که طي جداولي در دسترس عموم قرار دارد بدن را به سمت بازي (قليائي) شدن سوق مي دهد زيرا بخش عمدة تشکيل دهنده غذا حدود 70 تا 80 درصد خام است و از سالاد و سبزي خوردن و صيفي جات و مغز خام دانه ها تشکيل شده است.

شير بادام، شير شاهدانه، شير مغز خام تخمه آفتاب گردان، شير مغز خام تخمه کدو همه و همه بدن را قليايي مي کنند در حالي که پروتئين کافي نيز به بدن مي رسانند. اگر بخواهيم از نارسائي کليه پيشگيري کنيم و دچار مشکلات دياليز نشويم بهتر است بيشتر از سبزيجات و سپس ميوه جات بهره بگيريم.

10- چرا آنقدر صبر کنيم تا کليه هايمان بيمار شوند؟

البته ناگفته نماند که با بالا رفتن سن ، وجود فشار خون، کم نوشيدن آب، توانائي فيلتر کردن سموم توسط کليه ها کاهش مي يابد و لذا بجاست چنانچه هرگاه آزمايش ساليانه مي دهيم دو عامل مهم : نرخ فيلتراسيون (GFR)

Glomerular Fitration rate  و نرخ رسيدن خون به کليه ها

 Renal blood flow (RBF) را اندازه گيري کنيم.

آزمايشاه ابزار لازم را براي محاسبه اين دو مورد در اختيار دارند و معمولا چنانچه به پزشک متخصص کليه مراجعه داشته باشيم دستور اينگونه آزمايشات را به آزمايشگاه مي دهد.

در آزمايشگات پيشنهادي دفتر پژوهشي نيز عوامل متعددي که نشانگر نارسائي اندام هاي بدن باشد پيش بيني شده است. از آن مهمتر انجام پروتکل کامل پيشگيري است که نه تنها کليه بلکه کليه اندام هاي بدن مورد ارزيابي قرار مي گيرد و کمبود ، کم کاري و مسموميت با روش بسيار دقيق مورد شناسايي قرار مي گيرد. اين روش براساس پاسخ به سوالات يک تست هزار سوالي برنامه ريزي شده و آنگاه پزشک متخصص طب ارتومولکولار پاسخ ها را ارزيابي و کم کاري يا مسموميت اندام هاي را مشخص مي نمايد و نيز کمبودهاي ويتامين، آنزيم ها ، هورمون ها ، اسيدهاي چرب ضروي، اسيدهاي آمينه با تقريب بسيار دقيقي مشخص مي شوند


Refrences:

BanevJee , Tanushree, PHD . et al.

“High Dietary Acid Load Predicts ESRD among Adults with CKD”.

February 2015

Jowrnal of the American society of Nephrology (JASN).

DOL : 10. (681/SAN. 2014040332.wes.

http://Jasn.asnjournal. Org/content/early 2015/02/11/ASN. 2014040332/Abstract

Weinstein/ Jessica R. and Anderson. Shoron.

“The Aging Kidney: physiological changes.”

Advances in Chronic Kidney Disease.

Hely 2010. volume 17 . lssue4 , Pages 302 – 307.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC 290/622/
دکتر محمدمهدي شريفي (RNCP-ROHP)

مشاور بين المللي تغذيه

عضو سازمان بين المللي مشاورين تغذيه در کانادا (IONC)

مدير دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايران


 

مطالب مرتبط با این مقاله
طـــــــراحی و پیاده سازی وب سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان