پیشگیری 
Skip Navigation Links
    باز هم می شنوم بوی گرفتاری خویش
  • +تلاش روز افزون اين مجموعه هدايت مراجعين خود به سمت سلامتي است.
  • +پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.
  • +به سايت دفتر پژوهشي طب پيشگيري(نسيم دانش) خوش آمديد.
در این بخش شما می توانید اطلاعاتی نظیر دانستنیها و اطلاعات مفید در زمینه پزشکی و ... کسب نمایید
تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :   تعداد بازدید این مقاله  5983

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :      
بازگشت

رنگ جوتن

موضوع مقاله : نقش غذا در بيماري هاي تخريب سلول هاي عصبي آلزايمر، پارکينسون، اي – ال – اس :

شرح :

نقش غذا در بيماري هاي تخريب سلول هاي عصبي

آلزايمر، پارکينسون، اي ال اس
دفتر پژوهشي طب پيشگيري

مرکز مشاوره تغذيه سلولي و طب ضد پيري

 (تغذيه طب تغذيه - طب ارتومولکولار)

 

 

تهران- خيابان آفريقا- خيابان شهيد عاطفي شرقي شماره 48 طبقه اول- واحد 1

تلفن: 22051244 22058193         فاکس: 22051268

 

sharifi@consultant.com

www.pishgiri.com

www.facebook.com/pishgiri

چکيده نوشتار

در پژوهشهاي گستردة دانشمندان مشخص شده که يک نوع پروتيئن معروف به TDP – 43 عملکردي شبيه ميکروب هاي مولد عفونت دارد که باعث تخريب سلول هاي عصبي مي شود. اين عارضه در حيوانات ايجاد بيماري جنون گاوي مي نمايد و در انسان باعث بيماري هائي چون الزايمر و پارکينسون و بيماري لوگرينک معروف به اي ال اس مي شود. طب ارتومولکولار مصرف گوشت گاو و گوساله را حمايت نمي کند و گوشت گوسفند و بز را ترجيح مي دهد .

البته به شرطي که گوسفند و بز در شرايط طبيعي به چرا در صحرا و کوه و دشت رفته باشند و در علوفه آنها به هيچ عنوان از ترکيبات حيواني استفاده نشده باشد. در ادامه مقاله که از قول دکتر جوزف مرکولا نقل مي شود شرح مختصري از نتيجه پژوهش دانشمندان آورده مي شود.

مدتهاست که پروتئين مخربي که باعث تحليل رفتن و تخريب سلول هاي عصبي مي شود شناخته شده است اين پروتئين پريون نام دارد (Prions ) که در مغز حيواناتي همچون گاو باعث تخريب سلول هاي عصبي شده و جنون به همراه مي آورد. مغز بسياري از سلول هاي عصبي را از دست مي دهد و حالت اسفنجي پيدا مي کند و حيوان ديگر قادر به ادامه حيات بروال عادي نيست. اکنون در پژوهش هاي زيادي که انجام شده پروتئين مشابهي کشف شده که همان تخريب را انجام مي دهد و چنانچه انسان گوشت حيوان آلوده را مصرف کند دچار بيماري هايي نظير آلزايمر،، پارکينسون و اي ال اس مي شود.

نام اين پروتئين را پژوهشگران 43- TDP گذاشته اند.

گزارش انجمن بين‌المللي آلزايمر که درکنفرانس سال ميلادي2014 ارائه شد(AAIC) که‌ مخفف Alzheimer’s Association International of Conference مي باشد. به روشني نشان داد که بيماران دچار آلزايمر که گوشت هاي آلوده به پروتئين مخرب معروف به TDP – 43 مصرف کرده بودند ده برابر بيشتر از سايرين در معرض مرگ قرار دارند.

در حالي که پروتئين معروف به پريون گاهي در نقش غير مخرب ظاهر مي شود اما آنچه به نام TDP نامگذاري شده صرفاً نقش مخرب داشته و باعث تخريب کامل سلول هاي عصبي در مغز و نخاع مي شود.

اگر بخواهيم صورت مسئله را ساده کنيم و از به کار بردن مفاهيم علمي و گاه پيچيده خودداري کنيم پيشنهاد اين است که از دام هايي که بصورت مصنوعي تغذيه مي شوند استفاده نکنيم: بويژه از مصرف گوشت گاو و گوساله و نيز از خوردن سوسيس و کالباس که معمولاً با اين گونه گوشتها درست مي شوند خودداري کنيم.

خوشبختانه در ايران گوسفندان در صحرا به چرا مي روند و تاکنون ديده نشده که در علوفه آنها زماني که در صحرا نيستند از ضايعات حيواني استفاده شود و لذا گوشت گوسفند بهترين گزينه براي مصرف کساني است که از گوشت و غذاهاي پخته استفاده مي کنند. هنوز آماري از گوشت مرغ، بوقلمون، غاز، بلدرچين و غيره در دست نداريم که آيا در غذاهاي آنها نيز از ترکيبات حيواني مانند ضايعات کشتارگاه ها استفاده مي شود يا خير؟ بديهي است هرگاه غذاي حيوان از حالت طبيعي خارج شود محصول حاصله اعم از گوشت يا تخم مرغ نيز مضر خواهد بود. اينکه ميزان ضرر چقدر است و يا آيا اصلاً چنين کارهايي انجام مي شود يا خير بر نويسنده روشن نيست. البته ما در ايران سال 1394 اشتباهات زيادي در زمينه تغذيه داريم که هنوز هيچ يک مورد بررسي دقيق قرار نگرفته و اگر هم گرفته اقدامي در رفع معضلات آنها صورت نگرفته است.

براي نمونه به يک سوپر مارکت برويد و گشتي بزنيد و بر چسب روي مواد غذايي را مطالعه کنيد.

در آن صورت خواهيد ديد:

1-           نان ما سفيد است و سبوس آرد گاهي تا مرز 18 درصد گرفته مي شود.

2-  در سوپ هاي آماده ماده خطرناک معروف به مونوسديم گلوتامات وجود دارد (MSG)

3-  در بسياري از نوشابه ها صرفنظر از اينکه خود نوشابه انتخاب مطلوبي نيست شيرين کننده بيماريزا و خطرناکي به نام آسپارتام وجود دارد.

4-  ماست بطور گسترده داراي شيرخشک است بويژه ماست هاي کارخانجات معروف ايران اصلاً ماست نيست بلکه ترکيبي از ماست واقعي يعني شير تخمير شده و شير خشک وارداتي هستند در حالي که نام «ماست» روي بسته بندي درج شده.

5-  بسياري از نوشيدني ها مملو از شکر هستند که سيستم دفاعي را تضعيف و باعث بروز بسياري از بيماريها مي باشد.

6-  آب ميوه هاي ما اکثر ترکيبي از آب و شکر و اسانس و رنگ مي باشند.

7-  ترکيب آرد سفيد، روغن نباتي و شکر به عنوان کيک و کلوچه عرضه مي شود در انواع و اقسام بسته بندي هاي جذاب که بچه هاي ما را مريض مي کنند.

اخيراً که رستوران هاي سنتي و ديزي سراها زياد شده اند از ظروف سفالي استفاده مي کنند که  لعاب فيروزه اي و خوشرنگ و براقي دارند. اين لعاب ها داراي درصد بالايي سرب مي باشند و بسيار خطرناک هستند و اصلاً نبايستي مورد استفاده براي غذا خوردن قرار گيرند چه رسد به اينکه در ديزي لعابي آبگوشت پخته شود. مامورين وزارت بهداشت بايستي سري به لاله جين در همدان و ميبد در يزد و ساير نقاطي که ظروف سفالي توليد مي شود بزنند و وقتي متقاعد شدند که مقدار زيادي سرب در لعاب اين ظروف استفاده مي شود بشدت جلو مصرف اين ظروف را بگيرند و يا کاربرد سرب را در لعاب ممنوع نمايند.

برگرديم به محصولات صيفي، سبزي و ميوه اي که مصرف مي کنيم. راستي چه نظارتي برکشت سبزيجات و صيفي جات وجود دارد.

سم پاشي گسترده درختان ميوه چطور؟ چه کسي به اين امر نظارت مي کند؟ مگر خانوادة مسئولين وزارت بهداشت و جهاد کشاورزي و ساير مسئولين در اين کشور زندگي نمي کنند؟ مگر آنها هم از سبزي و صيفي و ميوه استفاده نمي کنند؟ مگر گستردگي بيماري هاي غير واگير را نمي بينند پس چرا نظارت اعمال نمي شود؟ من خود در روستاي آخا واقع در لاريجان شاهد سم پاشي گسترده گيلاس هستم آنهم اکثر سموم بي کيفيت و غير استاندارد که مدتها در محيط زيست باقي مي مانند. من تاکنون نديده ام که کارشناسي از وزارت کشاورزي بيايد ، افراد را جمع کند در مجسد محل و آموزش لازم را در مورد حفاظت از درختان ميوه يا سم پاشي به آنها بدهد. مسجد محل شده محلي براي برگزاري ختم و هفت و عزاداري و غيره.

اينکه در حال حاضر عده اي به کشت سالم و ارگانيک روي آورده اند چيز بسيار خوبي است و اميدوارم اين حرکات تداوم پيدا کند و مردم با خريد غذاهاي سالم مشوق کشاورزان بشوند براي ادامه کار خير. گرچه افراد سودجويي تحت عنوان غذاي سالم هم در اين رشته فعال شده اند ولي در هر حال اقدام مثبتي است که سالي يک بار در بوستان گفتگو توليد کنندگان مواد غذايي سالم گرد هم مي آيند و کالاي خودشان را معرفي مي کنند. ايجاد انجمن ارگانيک ايران نيز اقدام مثبتي است. بوجود آمدن تشکل هاي صنفي در زمينه توليدات کشاورزي سالم هم اقدام جالبي است که اميدوارم تداوم يابد. دفتر پژوهشي طب پيشگيري نيز در راستاي معرفي غذاي سالم اقدام عملي نموده و در تاسيساتي در نظر آباد مبادرت به توليد روغن کنجد سالم و ارده خالص و سالم نموده است.

دفتر پژوهشي در نظر دارد کيک و کلوچه سالم هم با استفاده از مواد اوليه مرغوب و سالم توليد و به مدارس، مهد ها و عموم عرضه نمايد. هم اکنون روغن کنجد سالم بوسيله پرس سرد از کنجدي که در کارخانه شسته و خشک شده توليد مي‌شود و خوانندگان بخوبي مي دانند که روغن هايي که اخيراً باب شده در مغازه ها و در شرايط معمولي توليد مي شود گرچه که خالص هستند ولي امکان شستشو و خشک کردن کنجد را در مغازه ها ندارند.

دکتر محمدمهدي شريفي (RNCP-ROHP)

مشاور بين المللي تغذيه

عضو سازمان بين المللي مشاورين تغذيه در کانادا (IONC)

مدير دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايران

مطالب مرتبط با این مقاله
طـــــــراحی و پیاده سازی وب سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان