پیشگیری 
Skip Navigation Links
    باز هم می شنوم بوی گرفتاری خویش
  • +تلاش روز افزون اين مجموعه هدايت مراجعين خود به سمت سلامتي است.
  • +پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.
  • +به سايت دفتر پژوهشي طب پيشگيري(نسيم دانش) خوش آمديد.
در این بخش شما می توانید اطلاعاتی نظیر دانستنیها و اطلاعات مفید در زمینه پزشکی و ... کسب نمایید
تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :   تعداد بازدید این مقاله  9439

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :      
بازگشت

رنگ جوتن

موضوع مقاله : نقش رزوراترول در سلامتي مغز :

شرح :
نقش رزوراترول در سلامتي مغز
دفتر پژوهشي طب پيشگيري

مرکز مشاوره تغذيه سلولي و طب ضد پيري

 (تغذيه طب تغذيه - طب ارتومولکولار)

 

 

تهران- خيابان آفريقا- خيابان شهيد عاطفي شرقي شماره 48 طبقه اول- واحد 1

تلفن: 22051244 22058193         فاکس: 22051268

 

sharifi@consultant.com

www.pishgiri.com

www.facebook.com/pishgiri


(Resveratrol)

گياهان و ميوه ها براي مقامت در مقابل شرايط بد آب و هوا، تابش شديد اشعه ماوراء بنفش خورشيد، بيماري هاي گياهي، استرس و غيره يک نوع ماده آنتي اکسيدان توليد مي‌کنند که جزو پلي فنل ها دسته بندي مي شود. رزوراترول نوعي پلي فنل است که بيشترين تراکم آن در پوست دانه هاي انگور، در هستة انگور، در توت سفيد، شاتوت، انار، کاکائوي خام و نظائر وجود دارد.

وقتي ما از اين نوع ميوه ها استفاده مي کنيم اين ماده آنتي اکسيدان نيز وارد بدن ما مي شود و نقش آنتي اکسيداني خود را در بدن ما ايفا مي کند يعني راديکال هاي آزاد را که به بافت هاي بدن، آسيب مي رسانند خنثي مي کند. رزوراترول بنابراين در پيش گيري از سرطان ، افسردگي و آلزايمر نقش مهمي ايفا مي نمايد.

در کشورهايي که از شراب قرمز استفاده مي شود رزوراترول به ميزان زيادي در شراب وجود دارد و با نوشيدن شراب اين آنتي اکسيدان به بدن مي رسد اما وجود الکل در شراب باعث تخريب سلول هاي عصبي مي شود و لذا خوردن شراب براي دريافت اين ماده مهم و حياتي توصيه نمي شود.

در ايران که مصرف کشمش سياه معروف به شاهاني رسم است مقادير قابل توجهي از اين آنتي اکسيدان مهم به بدن ما مي رسد و چه بجاست که شاهاني با چاي مصرف شود و در شيرينجات از شاهاني استفاده شود.


نقش حفاظتي رزوراترول در سلول هاي عصبي

پژوهش هاي گسترده دانشمندان ثابت کرده که رزوراترول هم در پيشگيري آلزايمر و هم در کند کردن سرعت آلزايمر موثر است. همينطور  رزوراترول در پيشگيري از دمانس وابسته به اختلالات عروقي نقش مهمي دارد.

هنگامي که عروق تنگ شده و يا بسته مي شوند رسيدن اکسيژن و مواد غذايي به مغز کاهش مي يابد و در نتيجه اين کاهش بيماري دمانس (زوال عقل) پديدار مي شود. اين بيماري بعد از آلزايمر فراوان ترين نوع از بيماريهاي عروقي مغزي است.

رزواترول به جريان خون مويرگي کمک فراوان مي کند و در سر راه خود راديکال هاي آزاد را شکار مي کند و در نتيجه از تخريب سلول هاي عصبي جلوگيري مي‌کند.

خوشبختانه شرکت هاي توليد کننده مکمل هاي غذايي رزوراترول را از منابع گياهي استخراج نموده و بصورت قرص و کپسول عرضه کرده اند و ما در دفتر پژوهشي طب پيشگيري انواع موثر آن را شناسايي و به مراجعين تجويز مي کنيم.

نقش مهم تر رزوراترول جلوگيري از سکته مغزي است زيرا اين آنتي اکسيدان نه تنها راديکال هاي آزاد را  شکار مي کند بلکه جريان خون به مغز را تسريع و عروق مويرگي را تقويت مي نمايد.

ويژگي ضد التهابي

يکي از ويژگي هاي مهم رزوراترول ضد التهابي بودن اين آنتي اکسيدان است. در پژوهش هاي انجام شده ثابت شده که مصرف رزوراترول به يادگيري و حافظه کمک موثري مي نمايد زيرا آنچه به عنوان استرس اکسيداتيو (Oxidative stress) معروف است را بشدت کاهش مي دهد.


جلوگيري از ايجاد پلاک در مغز افراد مبتلا به آلزايمر

در بيماران مبتلا به آلزايمر نوعي پروتئين معروف به آميلوئيد بتا در مغز افزايش مي يابد و به مرور باعث انهدام سلول هاي مغزي مي شود. مصرف هزار ميلي گرم رزوراترول در افراد مبتلا به آلزايمر باعث کاهش تجمع آميلوئيد بتا در مغز شده و از انهدام سلول هاي مغزي جلوگيري مي کند. دانشمندان براي رسيدن به اين نتيجه دو گروه را براي مدتي طولاني مورد آزمايش قرار دادند و نتيجه حاصله رضايتبخش بود.

 

ساير مزاياي مصرف رزوراترول

گاهي در ادبيات تغذيه اي به رزوراترول چشمة حيات يا چشمة جواني گفته مي‌شود.

زيرا در بيش از 600 پژوهش ثابت شده که مصرف اين آنتي اکسيدان در بيش از 300 مورد بسيار اثر گذار است و بويژه داراي خواص زير است:

-       يک ضد ميکرب گسترده طيف است.

-       آنتي اکسيداني قوي است.

-       به سلامت قلب و عروق کمک مي کند.

-       از آسيب به سلولهاي عصبي جلوگيري مي کند.

-       ضد سرطان  عمل مي کند.

-       مهمترين ويژگي رزوراترول خاصيت ضد استرس اکسيداتيو آن است. (Oxidative stress)

-       بشدت ضد التهاب است.

-       از توليد دو مولکول تشديد کننده استرس بنامهاي (shingosine kinase) و (phospholipase – D) جلوگيري مي کند.


ساير توصيه هاي تغذيه اي در سلامت مغز

-       از خوردن نان و لبنيات بجز کره حيواني پرهيز شود.

-       از چربيهاي خوب مانند کره حيواني ، روغن کرمانشاهي، روغن زيتون، روغن کنجد، روغن نارگيل، ماهي، تخم مرغ استفاده شود.

-       در آزمايشات پيشنهادي دفتر پژوهشي انسولين ناشتا خواسته شده دقت کنيد که انسولين ناشتا زير عدد 3 باشد.

-       مرتباً ورزش و نرمش و پياده روي انجام شود.

-       سعي شود ويتامين D بين ارقام 50 تا 70 نانوگرم بر ميلي ليتر باشد.

-       سعي شود روغن امگا 3 خورده شود مانند گردو ماهي ، تخم کتان قرمز تا نسبت امگا 3 به امگا 6 مساوي و يا به نفع امگا 3 باشد.

-       با مصرف ترشي و کلم شور و گل کلم شور باکتريهاي مفيد روده را تقويت کنيم و يا در صورت تجويز متخصص طب ارتو مولکولار از مکمل هاي پروبيوتيک استفاده کنيم.

-       در صورتي که ناراحتي هاي مبهمي داريم ولي در مراجعات پزشکي اختلالي تشخيص داده نمي شود بهترين راه اجراي پروتکل جامع پيشگيري است که توسط دفتر پژوهشي انجام مي گيرد.

         
دکتر محمدمهدي شريفي (RNCP-ROHP)

مشاور بين المللي تغذيه

عضو سازمان بين المللي مشاورين تغذيه در کانادا (IONC)

مدير دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايران


 

مطالب مرتبط با این مقاله
طـــــــراحی و پیاده سازی وب سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان