پیشگیری 
Skip Navigation Links
    باز هم می شنوم بوی گرفتاری خویش
  • +تلاش روز افزون اين مجموعه هدايت مراجعين خود به سمت سلامتي است.
  • +پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.
  • +به سايت دفتر پژوهشي طب پيشگيري(نسيم دانش) خوش آمديد.
در این بخش شما می توانید اطلاعاتی نظیر دانستنیها و اطلاعات مفید در زمینه پزشکی و ... کسب نمایید
تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :   تعداد بازدید این مقاله  6702

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :      
بازگشت

رنگ جوتن

موضوع مقاله : مراقب ترکيبات سمي در خمير دندان مصرفي خود باشيم :

شرح :

مراقب
ترکيبات سمي در خمير دندان مصرفي خود باشيمدفتر پژوهشي طب پيشگيري

مرکز مشاوره تغذيه سلولي و طب ضد پيري

 (تغذيه طب تغذيه - طب ارتومولکولار)

 

 

تهران- خيابان آفريقا- خيابان شهيد عاطفي شرقي شماره 48 طبقه اول- واحد 1

تلفن: 22051244 22058193         فاکس: 22051268

 

sharifi@consultant.com

www.pishgiri.com

www.facebook.com/pishgiriشايد ما آنقدر که به ترکيبات خوراکيها توجه داريم به ترکيبات خميردندان توجه نداشته باشيم.

اما بايد بدانيم که با مسواک زدن روزمره و روزي يک ، دو يا سه بار در طول زمان مقدار قابل توجهي خمير دندان مصرف مي کنيم.

در طول زندگي مواد شيميائي زيان آور موجود در برخي از خميردندان ها از راه دهان جذب خون مي شود و به مرور ما را مسموم مي کند زيرا دهان بيشترين ميزان جذب مواد را دارد و براي همين است که برخي از داروها زير زباني تجويز مي شوند و يا مثلاً اسانس هاي درماني دکتر باخ را بايستي يک دقيقه در دهان نگهداريم.

در همان حالي که ، مشغول مسواک زدن هستيم و با دهان خود مواد خمير دندان را جابجا مي کنيم عناصر سمي درون خميردندان از طريق لثه ها، مخاط دهان و دندان هائي که درمان ريشه شده اند به سراسر بدن منتقل مي شوند.

بنابراين به ليست زير دقت کنيد اگر خمير دنداني داراي اين ترکيبات شيميايي بود آن را نخريد يا سراغ خميردندانهاي سالم را بگيريدو يا خودتان خمير دندان سالم طبق نسخه اي که در آخر اين نوشته آمده درست کنيد.

ليست ترکيبات سمي

1 تري کلوزان (Triclosan )

در برخي خميردندانها وجود تري کلوزان را به عنوان يک مادة ضد باکتري و ضد التهاب لثه معرفي مي کنند در حالي که اين  ادعاي درستي است که تري کلوزان جلو التهاب لثه را مي گيرد اما اين به قيمت ايجاد مقاومت در مقابل آنتي بيوتيک و اختلال در کارکرد غدد تمام مي شود که انتخاب مطلوبي نيست.

اختلال در عملکرد غدد فرآيندي نگران کننده است زيرا غدد کم کار و مختلف باعث بروز بيماري هاي زيادي مي شوند از جمله: سرطان سينه، سرطان تخمدان، سرطان پروستات، سرطان بيضه ، تولد بچه نارس، وزن کم نوزاد هنگام تولد ، بلوغ زودرس در دختران، بيضه هاي کوچک و پنهان در پسران و برخي موارد ديگر.

در آزمايشاتي که روي موش انجام گرفته تري کلوزان باعث تغيير شکل استخوان ها شده که نشان از بهم ريختگي هورموني دارد.

بعلاوه در پژوهش دانشمندان ديده شده که تري کلوزان باعث اختلال در ارتباطات سلولي در مغز گرديده است که خاصيت ضد التهابي اين ماده را توجيه نمي کند.

از آنجا که وجود تري کلوزان در خمير دندان مصرفي و انتقال آن به بدن انسان باعث رشد برخي از سرطان هاي موجود شده لذا در ايالت مينه سوتاي امريکا مصرف آن ممنوع شده ولي در ساير ايالات همچنان مصرف مي شود و نه تنها در خميردندان بلکه در صابون مايع، مواد آرايشي نيز مورد مصرف دارد .

اما بهرحال بيشترين ميزان آلودگي بدن به تري کلوزان از راه مسواک زدن و مصرف خميردندان هاي محتوي تري کلوزان مي باشد بطوري که در اندازه گيري هاي آزمايشگاهي ، بين آناني که خميردندان مصرف مي کنند يا از صابون مايع استفاده مي کنند فرقي عمده وجود دارد و آن اينکه در ادرار مصرف کنندگان خميردندان 5 برابر تري کلوزان ديده شده است.

2- سديم لاوريل سولفات Sodium Lauryl sulfate (SLS)

اين ماده به عنوان کف کننده در خمير دندان بکار مي رود و در عين حال به پرزهاي چشائي روي زبان صدمه مي زند زيرا فسفو ليپيد روي پرزها را تخريب مي نمايد.

از طرف ديگر اين ماده باعث آفت در دهان مي شود و اينکه برخي بي جهت گاه به گاه دچار آفت در دهان مي شوند چه بسا علت وجود اين ماده در خميردندان مصرفي آنهاست.

( SLS) سديم لاوريل سولفات باعث التهاب پوست مي شود و زخم هاي دهاني ايجاد مي کند که دردناک هستند.

اشکال ديگر اين ماده شيميايي فرآيند توليد آن است که همراه با يک ناخالصي سرطان زا توليد مي شود و حتي گازهاي سمي در محيط زيست رها مي شوند (Carcinogenic volatile organic compound) ( SLS ) به عنوان آفت کش و حشره کش نيز مصرف شده و اثر سمي روي حشرات و ماهيان دارد. در ابتدا توليد کنندگان اين ماده در نظر داشتند از آن به عنوان حشره کش در کشاورزي ارگانيک استفاده شود ولي به دليل تخريب زيست محيطي که دارد مورد قبول واقع نگرديد.

3- شيرين کننده هاي مصنوعي

آسپارتام و ساير شيرين کننده هاي مصنوعي معمولاً به خميردندان اضافه مي شوند. آسپارتام از اسيد آسپارتيک و فنيل الانين درست شده . فنيل آلانين بگونه اي تغيير ماهيت داده شده که  مسئول بيشترين طعم شيرين در آسپارتام است.

پيوند متيل در فنيل آلانين که به متيل استر معروف است بسيار ضعيف بوده و باعث تشکيل متانول (الکل سمي) مي شود.

طرفداران مصرف آسپارتام استدلال مي کنند که متانول در سبزيجات و ميوه جات وجوددارد و باعث نگراني نيست

مخالفين مصرف آسپارتام استدلال مي کنند که متانول موجود در سبزيجات و ميوه جات با پيوند محکمي به پکتين متصل است و لذا بسهولت وبي خطر از بدن دفع مي شود در حالي که متانولي که از فنيل آلانين تشکيل مي شود هيچ پيوندي ندارد و باعث صدمه به بافت هاي بدن انسان مي شود.

مسئله بعدي اينست که انسان تنها پسانداري است که نمي تواند متانول زيان آور را به اسيد فورميک بي خطر تبديل کند. يعني چنين ساختاري در بدن انسان وجود ندارد. در بدن انسان الکل متيليک از طريق عروق به همه بافت هاي بدن از جمله به مغز نفوذ کرده و در مغز به فرمال دهايد (Formaldehyde) تبديل مي شود . اين فرمالدهايد زيان هاي زيادي به بافت هاي بدن مي رساند.

نشانه هاي مسموميت با متانول عبارتند از :

-      سر درد

-      وزوز گوش

-       گيجي و خستگي

-      دل بهم خوردگي

-      اختلالات گوارشي

-       ضعف

-      سرگيجه

-      سرد شدن و احساس سرما داشتن

-      فراموشي هاي موقت و گاه بگاه

-      بي حسي در دست و پا

-      دردي که به دستان و پاها انتشار مي يابد.

-      اختلالات رفتاري

-      اختلالات عصبي

 

4-فلورايد سديم (Fluoride)

مدتها فلورايد سديم به عنوان يک پاسخ براي پيشگيري از پوسيدگي دندان تبليغ شد اما اخيراً دانشمندان بررسي هاي زيادي روي آن انجام داده اند و به نتايج زير رسيدند:

لايه محافظي که فلورايد به عنوان فلوراپاتيت (Fluorapatite) روي دندان بوجود مي آورد تنها 6 نانومتر ضخامنت دارد که در اثر جويدن غذا بسهولت جدا شده و از بين مي رود.

اگر ما 6 نانومتر را ده هزار برابر کنيم تازه به ضخامت يک تار مو مي رسيم براي همين است که در اثر غذا خوردن از بين رفته و پايداري خود را از دست مي دهد.

در يک پژوهش ويژه ثابت شد که افزودن عصاره کاکائو معروف به تئوبرومين (Theobromine) خاصيت ترميم کنندگي و محافظتي بهتري براي ساختار اصلي دندان معروف به دنتين ( Dentin) دارد تا فلورايد.

لازم به تأکيد است بويژه کودکان که بخش عمده اي از کف خميردندان را قورت مي دهند در معرض مسموميت با اين ماده بسيار سمي مي باشند.

فلورايد در بافت ها تجمع يافته و به مرور زمان باعث ايجاد اختلالات عصبي و هورموني ميشود کودکان بويژه در معرض تهديد هستند زيرا فلورايد را هم از طريق دهان و هم از طريق معده جذب مي کنند.

فلورايد آنزيم هاي مهم بدن را تخريب و اختلالات کارکرد غدد را باعث مي شود بويژه باعث بالا رفتن بيلي روبين مي شود زيرا آنزيم مهمي که مسئول جدا کردن گلبول هاي  فرسوده خون است را منهدم مي کنند.

 

5- پروپيلن گليکول (Propylene Glycol)

اين ماده يک ترکيب شيميايي ضد يخ است که در صنعت استفاده مي شود و در توليد ضد يخ، رنگ، لعاب و ضد يخ هواپيما مصرف دارد. نوع داروئي آن در خميردندان و ساير مواد بهداشتي مصرف مي شود و پژوهش ها نشان داده که اين ماده باعث آسيب به پوست چشم وريه ها مي شود.

6- دي اتانول آمين [Diethanolamine( DEA)]

اين ماده شيميايي نيز به عنوان کف کننده در خميردندان مصرف مي شود. پژوهشها به وضوح نشان داده که اين ماده اختلال در کارکرد غدد بوجود مي آورد و با برخي مواد شيميايي موجود در بدن ترکيب شده و يک ماده سرطان زا بنام NDEA يا (N – nitrosodielhanolamine) توليد مي کند که باعث سرطان هاي معده ، مري، کبد و مثانه مي شود.

سازمان حمايت از محيط زيست کاليفرنيا با اختصاص بالاترين نمره سرطان زائي که 10 مي باشد اين ماده را جزو مواد  شيميايي سرطان زا دسته بندي کرده است.

7- ميکرو بيدز (Microbeads)

ميکروبيدز گلوله هاي بسيار ريز پلاستيکي هستند که خاصيت مکانيکي سايش را بوجود مي آورند و لذا در توليد شوينده ها، لايه بردار پوست ، خميردندان ، شامپو و غيره استفاده مي شوند.

اين گلوله هاي ريز سموم را جذب نموده و از طريق محيط زيست وارد آبها و دريا شده و متأسفانه جذب بدن ماهيان مي شوند و ما با خوردن اين ماهي ها اين پلاستيک هاي سمي را وارد بدن خودمان مي کنيم.

در حالي که خيلي از شرکت هاي توليد کنند خميردندان در حال حذف ميکروبيدز از توليداتشان هستند برخي پژوهشگران در حال بررسي توليد ميکروبيدز هاي تجزيه پذير هستند که پس از مصرف و پس از مدتي تجزيه شده و بي خطر شوند.

نسخه اي براي توليد خميردندان سالم خانگي

روغن نارگيل داراي خاصيت ضد باکتري بويژه ضد استرپتوکوک مي باشد و به همين دليل در توليد خميردندان خانگي کار برد دارد.

مواد لازم:

 پيمانه خاک بنتونيت سالم و پاکيزه

  قاشق چايخوري نمک

2 قاشق چايخوري بيکينگ سودا (جوش شيرين)

 پيمانه آب

1 قاشق چايخوري استويا به  عنوان شيرين کننده طبيعي

1 تا 4 قطره روغن نعنا

همه مواد را با هم مخلوط کرده و يک خمير درست مي کنيم که شبيه خميردندان است و با آن دندان هايمان رامسواک مي زنيم و از خطر اينهمه مواد شيميايي در امان مي مانيم.

خميردندان بدون روغن نارگيل

مواد لازم :

يک قاشق چايخوري جوش شيرين

يک قطره روغن نعنا

چند قطره آب

اينها را خوب مخلوط کرده و با آن دندان ها را مسواک مي کنيم.

نقش خوراکي هاي روزمره در پوسيدگي دندان ها

در ميان همه خوراکي هاي مورد مصرف شکر در رأس ليست تخريب کنندگان دندان قرار دارد و در نتيجه هر خوراکي ديگري که با شکر درست شده باشد و يا تبديل به شکر شود مانند اکثر نشاسته ها نقش تخريبي دارند.

مصرف شکر و شيريني و شکلات بايستي بشدت محدود و از تکرار خوردن اينگونه خوراکيها خوداري شود زيرا غذاي مفيدي براي باکتري هاي درون دهان مي باشند که پس از مصرف شکر اسيدي توليد مي کنند که دندان ها را تخريب کرده و باعث التهاب لثه مي شوند.

هر بار که ما شکر و شيريني مصرف مي کنيم لازم است دهان خود را با آب ولرم خوب شستشو دهيم زيرا برگشت محيط دهان به   pH   حداقل يک ساعت زمان مي برد و در طول اين مدت پوسيدگي اتفاق مي افتد. يکي از دندانپزشکان پژوهشگر در زمينه سلامت دهان و دندان اظهار مي دارد که مهمتر از مصرف غذاهاي ارگانيک خوردن غذاهائي است که   pH دندان را تنظيم کرده ، خاصيت آنتي اکسيدان داشته و ضد التهاب  باشند در اصطلاح انگليسي به روش سه  A معروف است که به معني غذاهاي آلکالي کننده يعني قليائي کننده (Alkalizing)، غني از آنتي اکسيدان (Antioidant – rich) و ضد التهاب ( Anti- inflammatory)

اين پزشک کلي نگر همچنين مصرف خمير دندانهاي تجاري را که حاوي ترکيبات ذکر شده در اين مقاله هستند، دهان شويه هاي شيميايي و شوينده هاي ضد باکتري را بشدت منع مي کند.

بنظر من هرگاه خميردندان خوب در دسترس نداشتيم و نسخه پيشنهادي را نيز درست نکرديد از نمک طعام جهت مسواک زدن استفاده کنيد حداقل ضررهاي مواد شيميايي را از خود دور مي سازيم.

 

کلام آخر

ما مي دانيم که در گذشته هاي دور که شکر در دسترس نبود و مواد شيميايي هم فراوان نبود باز هم پوسيدگي دندان وجود داشت بنابراين عوامل ديگري در اين فرآيند تخريب دندان موثرند که علم تا به امروز به دو مورد آن رسيده است.

الف) مصرف روغن امکا 3 از منشاء حيواني مانند روغن ماهي در سلامت لثه ها و دندان ها موثر است.

ب) مصرف ترشي و شوري بويژه کلم شور و گل کلم و خيار شور در سلامت دندان ها موثر است بديهي است نمک زياده از حد بايد پرهيز شود.

دکتر مرکولا که اين مقاله ترجمه نوشته ها و پژوهش هاي اوست پيشنهاد داد تا با کمي روغن نارگيل پس از اينکه دندان ها را شستيم دهان شويه انجام دهيم يعني با فشار داخل دهان روغن را از لابلاي دندان هاي با فشار عبور دهيم و اين کار را چندين بار تکرار کنيم.

             دکتر محمدمهدي شريفي (RNCP-ROHP)

مشاور بين المللي تغذيه

عضو سازمان بين المللي مشاورين تغذيه در کانادا (IONC)

مدير دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايران

 

مطالب مرتبط با این مقاله
طـــــــراحی و پیاده سازی وب سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان