پیشگیری 
Skip Navigation Links
    باز هم می شنوم بوی گرفتاری خویش
  • +تلاش روز افزون اين مجموعه هدايت مراجعين خود به سمت سلامتي است.
  • +پيشگيري همواره آسان تر و ارزان تر از درمان است.
  • +به سايت دفتر پژوهشي طب پيشگيري(نسيم دانش) خوش آمديد.
در این بخش شما می توانید اطلاعاتی نظیر دانستنیها و اطلاعات مفید در زمینه پزشکی و ... کسب نمایید
تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :   تعداد بازدید این مقاله  266034

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :      
بازگشت

رنگ جوتن

موضوع مقاله : خطرات کمبود فريتين خون :

شرح :

خطرات کمبود فريتين خون
دفتر پژوهشي طب پيشگيري

مرکز مشاوره تغذيه سلولي و طب ضد پيري

 (تغذيه طب تغذيه - طب ارتومولکولار)

 

 

تهران- خيابان آفريقا- خيابان شهيد عاطفي شرقي شماره 48 طبقه اول- واحد 1

تلفن: 22051244 22058193         فاکس: 22051268

 

sharifi@consultant.com

www.pishgiri.com

www.facebook.com/pishgiri
فريتين (Ferritin) نوعي پروتئين در بدن انسان است که آهن را در خود ذخيره مي کند و زمانيکه بدن نياز به آهن دارد آن را آزاد مي کند درست مانند يک حساب پس انداز بانکي که پول هاي مازادمان را در حساب پس انداز نگهداري مي کنيم و هنگام نياز برداشت  مي نمائيم.
بنابراين ميزان موجودي فريتين در بدن معادل است با ميزان موجودي آهن بدن. زماني که جذب آهن به هر دليلي ضعيف باشد و يا خونريزي نهفته و ناشناخته داشته باشيم و يا بانوان در سنين قبل از يائسگي  خون زيادي از دست بدهند موجودي آهن پائين مي آيد و به همين ترتيب موجودي فريتين کاهش مي يابد.  
فريتين بر اساس نانوگرم در هر ميلي ليتر خون اندازه گيري مي شود و ميزان مطلوب آن از ديدگاه طب رايج بين 20 تا 300 نانوگرم در هر ميلي ليتر خون در مردان و 20 تا 150 نانوگرم در هر ميلي ليتر خون در زنان است ولي از نظر طب ارتومولکولار ميزان آن بايد حدود 80 نانوگرم در هر ميلي ليتر خون در مردان و 60 نانوگرم درهر ميلي ليتر خون در زنان باشد تا سلامتي انسان در معرض تهديد قرار نگيرد. ارقام کمتر از 80-60 نانوگرم مخاطراتي ايجاد مي کنند که به اختصار شرح داده مي شود.

[هر گرم معادل هزار ميلي گرم است و هر ميلي گرم معادل هزار ميکروگرم و هر ميکروگرم معادل هزار نانو گرم است و لذا يک نانوگرم معادل است با يک ميلياردم گرم]


کمبود اکسيژن (Low Oxygen Levels)

وقتي با کمبود فريتين روبرو هستيم يعني ما کمبود آهن داريم. آهن اکسيژن را به وسيله گلبولهاي قرمز خون به اندام ها به ويژه به مغز مي رساند . کمبود اکسيژن رساني باعث مي شود تنفس ما کند شود ،‌تعريق زياد شود و خستگي بروز نمايد. کمبود طولاني اکسيژن مي تواند به از حال رفتن منجر شود. در اين حالت پوست رنگ پريده شده و قلب و ريه تحت تأثير اکسيژن کار خود را به درستي انجام
نمي دهند.


کم خوني   (Anemia)
آن بخشي از خون که اکسيژن و آهن دارد هموگلوبين ناميده مي شود و در آزمايشات رايج پزشکي معمولاً آن را اندازه گيري مي کنند. زمانيکه فريتين خون پايين است ممولاً ميزان هموگلوبين هم کاهش مي يابد و نه تنها کاهش مي يابد بلکه اندازه گلبولهاي قرمز، حجم آن و شکل آن ها نيز تغيير مي کند. آگاهي ما از بيرون از کم خوني بوسيله رنگ پريده، ناخنهاي بسيار روشني، باد کردن غدد لنفاوي صورت مي¬گيرد. پزشک با انجام آزمايشات لازم به کم خوني پي مي برد و راهکارهاي متداول پيشنهاد مي کند . در طب ارتومولکولار بوسيله انجام يک تست هزار سؤالي معروف به (تست تغذيه) نه تنها کم خوني مشخص مي شود، بلکه کمبودهاي ساير عناصر معدني و ويتامين ها هم مشخص مي شود. در طب ارتومولکولار براي رفع کم خوني از داروي شيميايي استفاده نمي شود بلکه با تنظيم خوراک و استفاده از مکمل هاي غذائي بدواً علت کم خوني ريشه اي رفع شده و سپس کم خوني برطرف مي گردد.


خستگي اسکلتي عضلاني (Skeletal Muscle Fatigue)
گاهي شنيده مي شود برخي مي گويند هيچ کاري نکردم ولي خرد و خاکشيرم . در بسياري از موارد اين خستگي اسکلتي – عضلاني نيز در اثر کمبود فريتين پيش مي آيد. پروتئيني شبيه هموگلوبين معروف به مايوگلوبين که آن هم آهن و اکسيژن را براي استفاده عضلات ذخيره مي کند و به موجودي فريتين وابسته است. لذا چنانچه ما فريتين کم داشته باشيم يعني کمتر از 50 نانوگرم در هر ميلي ليتر خون داشته باشيم ؛ آنگاه مايوگلوبين کمتري هم خواهيم داشت و در نتيجه اکسيژن لازم به عضلات نمي رسد و لذا ترميم سلولهاي عضلاني به خوبي صورت نمي گيرد  و ما در بيرون احساس خستگي داريم. در اين هنگام ممکن است فشار خون بالا برود و دچار ضربان شديد قلب بشويم.


ضربان نامنظم قلب (Irregular Heartbeat)
فريتين پايين مي تواند منجر به نامنظم شدن ضربان قلب شود زيرا ماهيچه هاي قلب اکسيژن موردنياز خود را از هموگلوبين و مايوگلوبين مي گيرند،‌زماني که با کمبود فريتين روبرو هستيم اکسيژن کافي به سلول هاي قلب نمي رسد و در نتيجه قدرت انقباض ماهيچه هاي قلب کاهش مي يابد و از آنجا که قلب خون غني از اکسيژن را بايستي به سراسر بدن ارسال کند لذا اين امر به خوبي صورت نمي گيرد و اکسيژن به کليه نقاط بدن به ميزان مطلوب نمي رسد . ما در بيرون چه احساسي داريم  نامنظم بودن ضربان قلب، ‌جا افتادن برخي از ضربانها، بي حالي، درد قفسه سينه.


سرگيجه (Vertigo)   يا (Dizziness)

سرگيجه علل متفاوتي دارد که در بسياري از موارد به گوش مياني مربوط مي شود ولي چنانچه کسي سابقه سرگيجه داشته باشد و با کمبود فريتين مواجه شود سرگيجه شدت پيدا مي کند و با مصرف ترکيبات آهن داري که سريع جذب خون مي شود از شدت آن کاسته مي شود. دليل اينکه ما گاهي دچار برخي از عوارض مذکور در بالا مي شويم و گاهي دچار نمي شويم در نوع خوراک مصرفي ما نهفته است. ما بدون اينکه بدانيم با مصرف خوراکهائي که کمبودهاي ما را در بر دارند حال بهتري پيدا
مي کنيم.


در اينجا لازم است تأکيد شود که روش مرسوم در طب ارتومولکولار که با ارزيابي يک تست هزار سؤالي کمبودهاي ويتامين،‌مواد معدني ،‌آنزيم هاي هضم ، اسيدهاي آمينه ، اسيدهاي چرب ضروري کشف مي شود بهترين راه حل بسياري از دردها  و ناراحتي هاي انسان هاست.

بالا بودن فريتين در خون (High Ferritin Level)
مصرف زياد غذاهاي آهن دار بويژه گوشت قرمز و يا بيماري ژنتيکي هموکروماتوزيز (Hemochromatosis) به تجمع زيادي آهن در بدن و در نتيجه بالا رفتن فريتين منجر مي شود.
بدن معمولي حداکثر 3 تا 4 گرم معادل 3000 تا 4000 ميلي گرم آهن را مي تواند ذخيره کند و بيش از اين مورد نياز بدن نيست. افرادي که دچار تجمع غير عادي آهن هستند بسيار بيشتر از اين مقادير را در بدن نگهداري مي کنند که ممکن است منجر به عفونت و يا بروز ناراحتي هاي ديگر گردد :
- اختلالات آميزشي
- نارسائي قلبي
- درد مفاصل
- سيروز کبدي
- ديابت
- خستگي مداوم و مزمن
- تيرگي بيش از حد پوست
اينها بخشي از عوارض تجمع غير عادي آهن در بدن مي باشد.
 آزمايشات لازم براي تشخيص کم خوني (Anemia Panel)
در طب ارتومولکولار براي قضاوت در مورد کم خوني آزمايشات زير انجام مي شود:
-آزمايش کامل خون (CBC)
- فريتين (Ferritin)
-آهن و TIBC
و همچنين ازطريق تست تغذيه احتمال کمبود ويتامين B12 و اسيد فوليک بررسي مي شود.


توصيه هاي کلي از ديدگاه طب ارتومولکولار
- سعي شود 70 تا 80 درصد غذاي مصرفي خام باشد و در سالاد خود حتماً از چغندر قرمز استفاده شود.

- همواره در آزمايشات خون و ادرار از ليست موجود در دفتر پژوهشي استفاده شود.
- حداقل هر سه سال يکبار تست هزار سؤالي تغذيه انجام شود (براي اين کار بايستي با دفتر پژوهشي طب پيشگيري تماس برقرار کنيد).
- کتاب دستور العمل ها و راهکارهاي تغذيه اي از انتشارات دفتر پژوهشي تهيه و برنامه هاي غذائي پيشنهادي و نيز پرهيزهاي توصيه شده رعايت شود.

    

دکتر محمدمهدي شريفي (RNCP-ROHP)

مشاور بين المللي تغذيه

عضو سازمان بين المللي مشاورين تغذيه در کانادا (IONC)

مدير دفتر پژوهشي طب پيشگيري در ايران
سخن بزرگان

گذشته  گذشته است نمي توانيم آن را تغيير دهيم.
اينده هنوز نيامده است ، چرا بايد در مورد چيزهائي نگران شويم که شايد هرگز روي ندهند.
بگذار در زمان حال که اکنون جاودانه است با سرور و کمال زندگي کنم.
بگذار از هر آنچه روي مي دهد شکرگزار باشم و بدانم که در سايه عشق الهي گام بر مي دارم.
و بگذار هر آنچه مايه سرور و موفقيت ديگران است را انجام دهم.


مطالب مرتبط با این مقاله
طـــــــراحی و پیاده سازی وب سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان